Ogień jest niezwykle niebezpiecznym żywiołem, który może być przyczyną groźnych wypadków. Mimo że poprawnie zamontowana i dobrze funkcjonująca instalacja fotowoltaiczna nie zwiększa prawdopodobieństwa wystąpienia pożaru, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia minimalizujące ryzyko zapłonu. Jakie PPOŻ. należy zastosować w przypadku paneli fotowoltaicznych, aby spać spokojnie?

Instalacja fotowoltaiczna a pożar - czy jest się czego obawiać?

Wszystkie osoby, które ze względów bezpieczeństwa wahają się, czy warto zdecydować się na posiadanie własnej przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej, pragniemy uspokoić już na samym początku. Tak, poprawnie zamontowane panele fotowoltaiczne są w pełni bezpiecznym i wysokowydajnym źródłem darmowego prądu, pochodzącego ze słońca. Samo istnienie instalacji PV, przed której powstaniem został przeprowadzony audyt energetyczny i która została zaprojektowana oraz stworzona przez profesjonalną ekipę montażową nie zwiększa ryzyka powstawania pożaru. 

Niezwykle ważne jest również, aby w instalacji fotowoltaicznej zastosować sprawdzone komponenty, pochodzące od producentów cieszących się dobrą opinią wśród innych użytkowników. Jakość paneli oraz innych elementów wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej wpływa bezpośrednio na jej żywotność. Jeżeli moduły działają bezawaryjnie, spada ryzyko wystąpienia jakichkolwiek komplikacji w ich funkcjonowaniu, a co za tym idzie zajęcie się instalacji ogniem, jest praktycznie niemożliwe.

Uzgodnienie PPOŻ. a fotowoltaika

Ochrona przeciwpożarowa przydaje się bez względu na to, czy jest się posiadaczem instalacji fotowoltaicznej, czy też nie. Niemniej jednak, istnieją przypadki, w których osoby będące właścicielami fotowoltaiki są zobowiązane prawnie do zgłoszenia tego faktu odpowiednim organom. Takie działanie nazywane jest uzgodnieniem PPOŻ. i ma na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zarówno osobom wykorzystującym panele fotowoltaiczne, znajdujące się na danym budynku, do produkcji prądu, jak i okolicznym mieszkańcom. Kiedy trzeba zgłosić posiadanie instalacji PV?

Każda instalacja powyżej 6,5 kWp, niezależnie od tego, czy znajduje się na budynku mieszkalnym, gospodarczym czy też jest częścią firmy, powinna być zgłoszona do Państwowej Straży Pożarnej. Dokonuje się tego jeszcze przed montażem całego systemu fotowoltaicznego, gdyż to na podstawie jego planu Rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych jest w stanie stwierdzić, czy instalacja fotowoltaiczna ma szansę w ogóle powstać. 

Jeżeli Rzeczoznawca nie widzi przeciwwskazań, możemy przejść do realizacji inwestycji. Gdy budynek, na którym będzie znajdowała się instalacja fotowoltaiczna, ma kubaturę większą niż 1000 m3, należy wyposażyć się w przeciwpożarowy wyłącznik prądu. Jeżeli kubatura budowli jest mniejsza niż ta, wcześniej wspomniana, trzeba zastosować jedynie dodatkowe zabezpieczenia związane z prądem stałym (DC). Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej należy ten fakt zgłosić do Komendy Państwowej Straży Pożarnej, znajdującej się w okolicy.

Fotowoltaika - jak zminimalizować ryzyko pożaru

Jak już wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu podstawą bezpiecznej instalacji fotowoltaicznej, która będzie działała w sposób bezawaryjny przez długie lata, są wysokiej jakości komponenty. Moduły słoneczne oraz inne elementy potrzebne do stworzenia instalacji fotowoltaicznej warto kupić u renomowanego sprzedawcy, który jest doświadczony na rynku i w swojej ofercie posiada wiele modeli produktów od cenionych producentów. 

Innym czynnikiem minimalizującym ryzyko pożaru naszej instalacji fotowoltaicznej jest zlecenie jej montażu profesjonalnej ekipie. Specjaliści przeprowadzą audyt energetyczny, niezbędny do określenia zapotrzebowania na prąd, a co za tym idzie oszacowania mocy instalacji. Ponadto wprawieni monterzy zainstalują fotowoltaikę w prawidłowy sposób, co pozwoli na uniknięcie przepięć i awarii. 

Kontrola poprawnego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej dodatkowo pomoże uniknąć pożaru w budynku. Mimo że sam system jest bezobsługowy, nie należy pozostawiać go całkowicie bez opieki. Powinniśmy wykonywać regularne pomiary rezystancji izolacji. Ponadto, dobrze jest wykorzystywać kamerę termowizyjną do obserwacji przegrzewających się elementów lub nieodpowiedniego działania inwertera.