Pierwsze pytanie, jakie stawiamy przed montażem instalacji fotowoltaicznej to właśnie pytanie o jej wydajność. Każdy chce wiedzieć już na starcie, ile mocy wyprodukuje jego instalacja. Od czego to zależy i jak sprawdzić wydajność instalacji fotowoltaicznej?
Ile prądu produkują panele?
Wydajność instalacji fotowoltaicznej to nic innego jak ilość prądu produkowana przez moduły, czyli panele słoneczne. Od ich ilości oraz rodzaju zależeć będzie wydajność. Niemniej jednak wpływ na nią ma także miejsce montażu, a nawet położenie geograficzne. Jaką więc mamy gwarancję, że nasze panele będą produkowały wskazaną przez producenta ilość prądu? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, musimy poznać kilka bardzo ważnych pojęć. Należą do nich moc nominalna, sprawność oraz realne uzyski. W wielkim skrócie każda instalacja o mocy 1kWp powinna w ciągu roku wyprodukować 1000 kWh. A jak to wygląda w rzeczywistości?
Wydajność instalacji fotowoltaicznej – od czego zależy?
Wpływ na wydajność instalacji ma wiele czynników. Można jednak ją przewidzieć i odpowiednio zaplanować dobierając moduły pod względem rodzaju i ilości. Ogólna sprawność paneli określana jest w procentach w warunkach testowych STC. Wartość ta określa, ile procent energii słonecznej dany panel przekształci w energię elektryczną. Przy większości paneli fotowoltaicznych sprawność sięga od 16% do nawet 20%. Jest to parametr dokładny, ale niestety niezbyt przydatny do oszacowania wydajności instalacji fotowoltaicznej. Zdecydowanie lepiej jest oszacować wydajność, sugerując się mocą nominalną wskazaną przez producenta. Należy jednak pamiętać, że i tutaj trzeba brać poprawkę na panujące warunki atmosferyczne. Moc nominalna podawana jest w watopikach (Wp, kWp) i określa wydajność paneli słonecznych w laboratoryjnych warunkach. Po zsumowaniu mocy nominalnych poszczególnych modułów uzyskujemy odpowiedź o wydajności naszej instalacji fotowoltaicznej. Niemniej jednak należy pamiętać, że parametry te podawane są dla ustandaryzowanych warunków, które w naszym klimacie są raczej ciężkie do utrzymania.
Rzeczywisty uzysk w naszych warunkach wbrew pozorom nie jest bardzo różny od podawanych wydajności szacowanych na bazie mocy nominalnej. Średnio w ciągu roku instalacja o 1kWp wyprodukuje blisko 950 - 1050 kwh. Wpływ na wydajność ma również położenie paneli w odpowiednim kierunku i z prawidłowym nachyleniem względem ziemi. Spełnienie wszystkich niezbędnych wymogów prawidłowego montażu przekłada się na gwarancję wskazywanej przez producenta wydajności instalacji fotowoltaicznej.