Planując zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej powinniśmy wziąć pod uwagę nasze potrzeby i możliwości - nie warto inwestować w małą instalację, która nie pokryje naszego zapotrzebowania energetycznego, natomiast zbyt duża instalacja wygeneruje zbyt dużo energii, której nie będziemy w stanie zużyć - zatem zacznie przynosić straty. Dlatego, zanim wybierzemy panele warto przeprowadzić dokładne analizy - przede wszystkim obliczyć tzw. uzysk z fotowoltaiki.
Uzysk energii z paneli słonecznych - co to takiego?
Uzysk z paneli fotowoltaicznych to łączna ilość energii z instalacji (w kWh), jaka może zostać przez nią wyprodukowana w określonym czasie. Parametr ten pozwala określić czy ilość prądu wytwarzanego przez daną instalację (czyli jej moc) będzie pokrywać całe zapotrzebowanie budynku. Wiedząc, jaki uzysk możemy osiągnąć, możemy podjąć racjonalną decyzję dotyczącą mocy instalacji fotowoltaicznej. Należy jednak pamiętać, że w praktyce na wydajność paneli ma wpływ wiele czynników, których nie da się ująć obliczając uzysk.
Jakie czynniki mają wpływ na uzysk z instalacji?
Obliczając uzysk, otrzymujemy idealny wynik, jednak w rzeczywistości wydajność naszych paneli może być zaburzana przez wiele czynników. Negatywny wpływ na pracę całej instalacji ma między innymi kąt i kierunek ustawienia paneli, zacienienie, a także materiały, z jakich zostały wykonane poszczególne komponenty oraz ich stan techniczny, a nawet wiek modułów - im starsza jest instalacja, tym mniej wydajnie pracuje. Wraz ze spadkiem wydajności, spada także uzysk. Na spadki uzysku spowodowane przez zacienienie mamy swoje sposoby - można na przykład zastosować tak zwane optymalizatory i w ten sposób poprawić parametry modułów.
Na uzysk wpływa też sama nasza lokalizacja - im dalej na południe, tym wydajniej będzie pracować instalacja fotowoltaiczna. Ogromne znaczenie ma też położenie modułów - panele skierowane na południe osiągały większy roczny uzysk, jednak dopuszczalne są też instalacje zwrócone w kierunku południowo-zachodnim i południowo-wschodnim, czasem też wschodnim lub zachodnim - te jednak mogą być mniej wydajne. Ważny jest ten kąt nachylenia modułów - optymalny powinien wynosić 30-35° (czasem nawet do 40°). Instalacje montowane pod innymi, niestandardowymi kątami nachylenia zazwyczaj mają mniejszy uzysk - jednak wszystko zależy od sytuacji.
Gwarancja na uzysk - co to takiego?
Gwarancja na uzysk to po prostu gwarancja efektywności paneli. Co to właściwie oznacza? Każdy moduł fotowoltaiczny z czasem traci swoją moc i staje się mniej wydajny. Gwarancja zazwyczaj wynosi od 5 do nawet 25 lat. Jeśli gwarancja producenta paneli to mniej niż 5 lat - powinna się nam zapalić czerwona lampka. Wśród oferowanych gwarancji możemy znaleźć też gwarancję na sprawność, gwarancje wykonania czy gwarancję na falowniki. Co dzieje się po wygaśnięciu takiej gwarancji? Na pewno należy oczekiwać spadku wydajności instalacji, ale nie przestanie ona zupełnie działać z dnia na dzień. Badania pokazują, że żywotność paneli sięga nawet 40 lat, dlatego jest to tak bardzo opłacalna inwestycja.