Z roku na rok w naszym kraju przybywa instalacji fotowoltaicznych. Nic w tym dziwnego, większość z nas szuka sposobów na obniżenie rachunków, a fotowoltaika nam to skutecznie umożliwia. Dużo tańszy prąd oraz możliwość odsprzedaży wyprodukowanych nadwyżek kusi Polaków, dlatego też popularność instalacji cały czas nie maleje. Jedynym minusem całego przedsięwzięcia są koszty samej instalacji oraz jej montażu. Tu z pomocą przychodzą dofinansowania na fotowoltaikę.
Dla kogo fotowoltaika?
Panele fotowoltaiczne to doskonałe rozwiązanie praktycznie dla każdego - od prywatnych domów, przez duże gospodarstwa rolne, aż po przedsiębiorców. Instalacja sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Tam też korzyści z montażu instalacji będą szybciej i bardziej odczuwalne. Fotowoltaika to nie tylko nieporównywalnie niższe rachunki za prąd, ale też większa niezależność. Co jednak zrobić, gdy brakuje nam środków do samodzielnego sfinansowania tego typu instalacji?
Dotacje na fotowoltaikę
Instalacje fotowoltaiczne wiążą się z szeregiem korzyści nie tylko dla samych użytkowników. Energia wytwarzana z promieni słonecznych ma też pozytywny wpływ na środowisko. Dzięki panelom solarnym możemy zmniejszyć poziom zanieczyszczenia środowiska - zamiast wytwarzać prąd z użyciem elektrowni węglowych, wytwarzamy go w sposób ekologiczny. To między innymi dlatego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na instalację fotowoltaiczną - państwa zaczynają czynnie inwestować w zieloną energię.
Jak zdobyć pieniądze na instalację fotowoltaiczną?
Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej dostaje wytyczne dotyczące udziału odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu prądu. W naszym kraju ten procent jest wciąż zbyt mały, dlatego też państwo chętnie dofinansowuje instalacje fotowoltaiczne. Możliwości jest wiele: można otrzymać pożyczkę lub bezzwrotne dofinansowanie. Istnieje też kilka programów dofinansowań - wystarczy oszacować koszt naszej instalacji i sprawdzić, który program sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. Dostępne są między innymi programy: Mój Prąd, Czyste Powietrze, Energia Plus, Agroenergia czy Ulga Termomodernizacyjna, a także programy regionalne.
W przypadku ulgi termomodernizacyjnej o dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele domów jednorodzinnych - ulga nie może jednak przekroczyć 53 tys. złotych. Program Agroenergia jest nieco szerszy - dotyczy przede wszystkim rolników, którzy od minimum roku są właścicielami lub dzierżawcami gospodarstw o powierzchni od 1 do 300ha. W przypadku tego programu poziom dofinansowania zależy od mocy instalacji.
Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na lata. Mimo dość wysokich kosztów staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Obniżenie rachunków za prąd jest bardzo atrakcyjne, dlatego ilość zapytań o możliwość dofinansowania instalacji wciąż rośnie. Powstały specjalistyczne programy pomocowe - zarówno ogólnopolskie, jak i lokalne. Warto sprawdzić, jakie możliwości oferują gminne dofinansowania.