Bardzo często zdarza się, że właściciele instalacji fotowoltaicznych oddają wyprodukowaną energię do sieci elektrycznych, nie wykorzystując jej, ani nie otrzymując za nią pieniędzy. Spowodowane jest to poprzez system opustów, poprzez takie rozwiązanie użytkownik traci około 20-30% energii.
Znajdują się też osoby, decydujące się na system off-grid, które korzystają z akumulatorów do fotowoltaiki. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik staje się w 100% niezależny. A to poprzez skierowanie nadmiaru energii na przykładowo grzejnik lub pompę ciepła.
Jak działa akumulator do fotowoltaiki?
Jeżeli podczas zakupu instalacji fotowoltaicznej, zdecydujemy się na montaż systemu
off-grid, umożliwi to nam magazynowanie energii elektrycznej wytworzonej przez moduły.
Takie rozwiązanie ma wiele zalet, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie oraz sprawia, że klient staje się w 100% niezależny.
Akumulatory do fotowoltaiki sprawiają, że otrzymujemy możliwość korzystania z prądu praktycznie bez przerwy, nawet gdy moduły nie pracują. Oprócz tego, instalacja staje się samowystarczalna od zewnętrznego dostawcy, co pozwala decydować o tym, co zrobimy z nadwyżkami energii oraz zużycie jej w pożądany sposób.
Akumulator AGM
Jeżeli zależy nam na wysokiej tolerancji na szybkie rozładowania i ładowania zasilania, świetnie sprawdzi się akumulator AGM. Posiada on elektrolit ciekły, w którym znajduje się uwięziony kwas pomiędzy ołowianymi płytami w matach szklanych.
Doskonale nada się jako zasilacz np. lodówki lub elektrycznego auta. Ta bateria posiada małe ryzyko gazowania, ponieważ jest odporna na wysokie ciśnienie w celach. Dzięki swojej wydajności można stosować ją do urządzeń, które stale mają duże obciążenie energetyczne.
Akumulator litowo-jonowy
Akumulatorem, który świetnie nada się do instalacji fotowoltaicznej jest bateria litowo-jonowa. Jest on szczelnie zalaminowany folią oraz ma kształt plastra. Jego zaletami są między innymi:
drobna waga i nieduża objętość
duża gęstość energii
mały stopień rozładowania
długa żywotność
ekologiczność
brak efektu pamięciowego
duże napięcie jednostkowe
Akumulator żelowy
Jeśli chcemy zasilać urządzenia domowe takie jak na przykład telewizor, komputer czy oświetlenie, idealnie sprawdzą się tu akumulatory żelowe. Posiadają one elektrolit ciekły, w którym znajduje się kwas zagęszczony krzemionką. Tego typu baterie są przystosowane do wolnego rozładowywania oraz doładowywania. Szybkie ładowanie może im zaszkodzić.
Naładowanym zasilaczom żelowym nie zaszkodzi pozostawienie w minusowej temperaturze. Sprawi to, że jego pojemność zmaleje, natomiast nie zostanie zniszczony. Jednakże gdy temperatura wróci do normy, akumulator również cofnie się do swojej poprzedniej pojemności.
Akumulator kwasowy
W przypadku akumulatorów kwasowych sprawa wygląda nieco inaczej. Nie współpracują one z systemami fotowoltaicznymi - w głównej mierze z tego powodu, że nie są przystosowane do pracy ciągłej lub cyklicznej. Jeśli ten zasilacz nie jest ładowany do pełna, to traci swoją pojemność bezpowrotnie.
Akumulator w instalacjach fotowoltaicznych ładuje się długo, a sama czynność jest zależna od pogody. Jest to związane z tym, że bardzo często będzie on niedoładowywany, co sprawi, że bateria szybciej straci na wartości oraz zniszczy się.