Zielona energia staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Coraz częściej spotykamy przydomowe instalacje fotowoltaiczne, jednak elektrownie wiatrowe to wciąż rzadkość. Czy warto rozważyć taką inwestycję? Sprawdźcie naszą analizę!
Elektrownia wiatrowa - jak to właściwie wygląda?
Elektrownia wiatrowa zwykle kojarzona jest z ogromnym wiatrakiem lub nawet wielką wiatrakową farmą. Jednak przydomowa elektrownia wygląda nieco inaczej - zazwyczaj składa się z turbiny wiatrowej, okablowania oraz licznika. Przydomowe elektrownie mają zwykle niewielka moc - najczęściej pomiędzy 3-5 kW, ale spotykane są też instalacje generujące 10-50 kW.
Jak działa elektrownia wiatrowa?
Elektrownia wiatrowa za pomocą turbiny wiatrowe przekształca energię kinetyczną w energię elektryczną. W skrócie wygląda to mniej więcej tak: śmigła poruszają się przez ruch powietrza, ruch ten jest przekazywany do generatora, który następnie wytwarza prąd. Przed rozpoczęciem budowy naszej własnej przydomowej elektrowni należy koniecznie sprawdzić, w jakiej strefie wiatrowej zlokalizowany jest nasz dom. Najkorzystniejszą strefą (I) w naszym kraju jest pas nadmorski oraz okolice Suwałk. Warto wiedzieć, że w Polsce aż 70% energii wiatrowej przypada na sezon jesienno-zimowy, czyli odwrotnie niż w przypadku instalacji fotowoltaicznych.
Dla kogo przydomowa elektrownia wiatrowa?
Przydomowa elektrownia wiatrowa to dobry sposób na obniżenie rachunków za prąd. Oczywiście w większości przypadków energia wyprodukowana przez elektrownię nie pokryje całego naszego zapotrzebowania, jednak wciąż jest to bardzo opłacalna inwestycja. Dodatkowo zyskujemy niezależność energetyczną. Niewielką przydomowa elektrownie możemy wybudować samodzielnie - co daje nam kolejną oszczędność. Instalacja może działać jako on-grid, jak i off-grid. Wybierając opcję on-grid podłączamy elektrownię do sieci energetycznej - wtedy mamy możliwość magazynowania lub odsprzedania nadwyżek wyprodukowanej energii. Niezbędny też będzie tzw. licznik dwukierunkowy, który zliczy, ile energii wykorzystano, a ile odesłano do dystrybutora. W przypadku instalacji off-grid nie ma żadnego połączenia z zewnętrzną siecią energetyczną. To opłacalna opcja dla tych, którzy chcą na bieżąco wykorzystywać cały wyprodukowany prąd. Elektrownia off-grid sprawdzi także w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej.
Parametry przydomowej elektrowni wiatrowej
Elektrownie wiatrowe do domu mogą mieć różne parametry - różnią się między innymi rodzajem samej konstrukcji, wysokością wiatraka, podłączeniem do sieci energetycznej i oczywiście mocą. To właśnie moc jest najważniejszym parametrem przydomowej elektrowni - od niej zależy ilość produkowanego prądu. Warto wiedzieć, że w większości przypadków w naszym kraju elektrownia wiatrowa nie jest głównym źródłem prądu, a jedynie opcją wspomagającą na przykład instalację fotowoltaiczną. Innym ważnym parametrem jest tzw. rekomendowana prędkość wiatru (w m/s) - powyżej pewnych prędkości elektrownie wiatrowe mogą nawet ulec uszkodzeniu. Przydomowa elektrownia wiatrowa pozwali nam nie tylko oszczędzić pieniądze, ale też dbać o środowisko naturalne.