Kiedy planujesz stworzenie instalacji fotowoltaicznej w swoim gospodarstwie domowym, wiesz, że niezbędne są do tego panele słoneczne. Są one bardzo ważnym elementem całej instalacji, ale wbrew pozorom nie są jej sercem, a jedynie płucami. Sercem instalacji jest przetwornica napięcia, która jest kluczowym elementem kompletnej instalacji fotowoltaicznej.
Przetwornica napięcia – co to takiego?
Chcąc ująć definicję przetwornicy napięcia dość krótko i zrozumiale, można napisać to w kilku słowach. Przetwornica napięcia to urządzenie elektryczne, które zmienia prąd stały (DC) na zmienny (AC) i pozwala na bezpieczne zasilenie odbiorników elektrycznych panelami słonecznymi. Innymi słowy, jeśli mamy napięcie inne niż potrzebujemy, przetwornica napięcia je zmieni. I tak w większości działają przetwornice napięcia stosowane w instalacji fotowoltaicznej, zamieniając prąd stały na zmienny.
Jak dobrać przetwornicę napięcia do instalacji fotowoltaicznej?
Rodzajów przetwornic jest kilka, ale my skupimy się na tej wykorzystywanej w instalacji fotowoltaicznej. Dostępne na rynku są przetwornice o napięciu 12V, 24V czy 48V. To, którą przetwornicę wybrać, zależy przede wszystkim od wielkości instalacji fotowoltaicznej. Przy wyborze urządzenia należy także pamiętać o tym, by kierować się jego mocą. W opisać przetwornic znajdziesz dane mocy ciągłej oraz chwilowej. Kluczowe dla Ciebie powinny być dane mocy ciągłej, która jest bardzo istotną wartością decydującą o zakupie. Prawidłowe dobranie przetwornicy napięcia do obciążenia generowanego przez instalację elektryczną zapewni bezproblemowe funkcjonowanie urządzenia. Ujmując prościej, jeśli Twoje urządzenia pobierają 400W to przetwornica musi mieć wartość mocy ciągłej powyżej tej liczby. Należy jednak nadmienić, że większość dostępnych na rynku modeli dopuszcza przeciążenie przetwornicy. Niemniej jednak prawidłowe dobranie jej mocy przełoży się na bezproblemowe funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej.
Gdzie sprawdzi się przetwornica napięcia?
W każdej instalacji fotowoltaicznej wykorzystuje się przetwornicę napięcia. W instalacji on-grid przetwornica znajduje się w inwerterze, który dodatkowo posiada także inne podzespoły i jest znacznie bardziej rozbudowanym „sercem” całej instalacji. Natomiast same przetwornice napięcia znacznie częściej wykorzystuje się w systemach off-grid, szczególnie przetwornice sunosoidalne. To urządzenia wytwarzające czysty, sinusoidalny sygnał wyjściowy, identyczny jak w sieci elektrycznej. Pozwala to na podpięcie np. lodówki, telewizora czy komputera. Sprawdzą się więc idealnie w miejscach, gdzie nie mamy dostępu do sieci elektrycznej.
Wybierając przetwornicę napięcia, możemy dzisiaj przebierać pomiędzy nowoczesnymi przetwornicami solarnym oraz bardziej klasycznymi przetwornicami. Wybór powinien być podyktowany przede wszystkim mocą. Niemniej jednak bardziej zaawansowane urządzenia dają znacznie większe możliwości, dlatego też zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników.