Montując instalację fotowoltaiczną, zapewniamy sobie dużo niższe rachunki za prąd i niezależność energetyczną. Panele zazwyczaj mają dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości moc, jednak czasem zdarza się, że chcemy powiększyć naszą instalację i dodać kilka modułów. Co trzeba wiedzieć w takiej sytuacji? Poniżej nasza krótka analiza.
Podłączenie dodatkowych paneli do istniejącej instalacji
Chcąc rozszerzyć naszą instalację o dodatkowe panele fotowoltaiczne, musimy rozważyć kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim należy zacząć od dokładnego przemyślenia naszych potrzeb energetycznych. Nasi specjaliści, widząc Twój rachunek za prąd i zestawiając go z zapotrzebowaniem energetycznym budynku, są w stanie ocenić, ile paneli można dodać do instalacji.
Warto wybrać ten sam model modułów, wtedy mamy pewność, że wszystko będzie do siebie pasować, zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. Jeśli identycznych paneli nie ma już na rynku, należy szukać modeli o takiej samej lub chociaż podobnej mocy wyjściowej - inaczej możemy uszkodzić całą instalację.
Jak wybrać miejsca na nowe panele fotowoltaiczne?
Kolejnym krokiem jest ustalenie miejsca do montażu dodatkowych modułów. Tu w lepszej sytuacji są posiadacze instalacji na gruncie - w ich przypadku miejsce jest nieograniczone. W nieco gorszym położeniu są właściciele instalacji zamontowanych na dachu - tu do dyspozycji jest dość mała przestrzeń, a sama lokalizacja jest mocno ograniczona do specyficznych miejsc (południowy kierunek, zacienienie itp.).
Jednak nawet jeśli okaże się, że na dachu nie ma już odpowiedniego miejsca, nie należy się zrażać - dodatkowe panele można zainstalować na innych budynkach gospodarczych lub właśnie na gruncie.
Czy inwerter ma odpowiednią moc, aby podłączyć dodatkowe panele?
Chcąc przyłączać nowe moduły do istniejącej instalacji, warto sprawdzić, czy nasz falownik ma wystarczającą moc, by pomieścić energię z dodatkowych paneli. Może okazać się, że pojawią się problemy z wydajnością inwertera i trzeba będzie pomyśleć o zakupie modelu o większej mocy.
Warto też wiedzieć, że montowanie dodatkowych paneli do istniejącej instalacji może wymagać dodatkowych zezwoleń. Wszystkie zmiany należy też koniecznie zgłosić do sieci energetycznej.
Instalując nowe panele, warto skorzystać z okazji i sprawdzić całą naszą instalację - czy wszystkie moduły są sprawne i nie wymagają wymiany lub naprawy oraz, czy cała instalacja działa wydajnie i nie ma żadnych problemów na przykład z okablowaniem. Moduły fotowoltaiczne zwykle mają długoletnią gwarancję, jednak warto dmuchać na zimne i zrobić miniaudyt przy nadarzającej się okazji.
Rozszerz fotowoltaikę o nowe panele fotowoltaiczne
Instalacja dodatkowych paneli do istniejącej instalacji fotowoltaicznej jest jak najbardziej możliwa, jednak nieco pracochłonna - zanim zakupimy nowe moduły, należy koniecznie sprawdzić nasze potrzeby energetyczne, moc inwertera oraz kompatybilność nowych elementów z instalacją. Pomijając którykolwiek z tych kroków, narażamy się na poważne problemy, dodatkowe koszty, a nawet ryzykujemy uszkodzeniem całej instalacji. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup, warto poradzić się ekspertów - specjaliści z 4Sun chętnie rozwieją wszelkie Państwa wątpliwości.