Mimo że współcześnie powstaje wiele projektów nowoczesnych domów z płaskimi dachami, widok ten kojarzy się głównie z budowlami powstającymi w latach 60. i 70. XX wieku. Panele fotowoltaiczne, aby osiągnęły optymalną wydajność, powinny być ustawione pod określonym kątem. Wydawać by się mogło, że posiadacze płaskiego dachu nie mogą liczyć na uzyskanie darmowego prądu pochodzącego ze słońca. Nic bardziej mylnego! Jakie konstrukcje możemy zastosować na płaskim dachu i jak przebiega montaż paneli w tym miejscu? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu - czy jest możliwy?
Kształt dachu ma wpływ na wiele czynników, między innymi to, w jaki sposób panele fotowoltaiczne zostaną na nim umieszczone. Wiele osób zainteresowanych fotowoltaiką obawia się, że przez wzgląd na formę zadaszenia, umieszczenie na nim paneli słonecznych będzie utrudnione, a nawet niemożliwe. Montaż modułów fotowoltaicznych na płaskim dachu jest jak najbardziej wykonalny.
Same panele fotowoltaiczne umieszczane na płaskim dachu nie różnią się od tych, zlokalizowanych na skośnym zadaszeniu. To, co wyróżnia te dwie techniki montażu, to mocowanie paneli fotowoltaicznych. Przy polskich warunkach atmosferycznych panele fotowoltaiczne powinny być umieszczone pod kątem 30 stopni względem powierzchni dachu. Tylko w tym przypadku możliwe jest uzyskanie maksymalnej wydajności modułów.
Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu płaskim - jak wygląda?
Jako że moduły nie mogą być montowane na płasko, potrzebna jest solidna i wytrzymała konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu. W jej skład wchodzą wysokiej jakości stelaże oraz inne elementy składające się na instalację PV. Jakie techniki montażu możemy zastosować na płaskim dachu, aby konstrukcja była stabilna, a do tego umożliwiała uzyskanie jak największej ilości zielonej energii?
Mocowanie paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu można wykonać na dwa sposoby. Jednym z nich jest konstrukcja bez balastu. Ten rodzaj montażu nie uwzględnia obciążenia, a panele fotowoltaiczne mocuje się na specjalnej ramie, która wykonana jest z aluminium. Innym rozwiązaniem jest konstrukcja wykorzystująca balast. W przeciwieństwie do poprzedniej techniki, w tej stosuje się dodatkowe obciążenie w postaci cegieł, bloków, kamieni lub płyt betonowych umieszczonych w rynnach deflektorów.
Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu można wykonać również za pomocą innych technik. Należy do nich montaż dokrokwiowy (z wykorzystaniem śrub dwugwintowych), system konsolowy (z użyciem konsol z tworzywa sztucznego) oraz system “wschód-zachód” (panele pochylone są jednocześnie w dwóch kierunkach). Jak widać, metod montażu modułów słonecznych jest wiele, tak więc nachylenie dachu nie stanowi większego problemu.
Montaż paneli fotowoltaicznych na papie - czy jest możliwy?
Panele fotowoltaiczne możemy zamocować w wielu miejscach. Dach skośny w sposób naturalny zapewnia idealną ekspozycję modułów na słońce, jednak nie jest jedynym rozwiązaniem, jakie możemy zastosować, aby pozyskiwać darmowy prąd. Niezwykle popularną formą montażu, jest fotowoltaika na gruncie. Niemniej, jak wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu jest nie tylko możliwy, ale także równie opłacalny. Czy materiał pokrywający dach ma wpływ na stabilność konstrukcji? Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych na papie?
Niegdyś papa była często wykorzystywana do pokrywania dachu. Aktualnie również jest stosowana, jednak nie z tak dużą częstotliwością. Osoby posiadające domy z tego typu zadaszeniem, zainteresowane stworzeniem swojej własnej mikroinstalacji słonecznej często zastanawiają się, czy mocowanie paneli fotowoltaicznych na papie jest możliwe. W takim przypadku najważniejszą rzeczą jest zadbanie o bezpieczeństwo. Ważnym aspektem jest zachowanie dystansu pomiędzy instalacją odgromową a panelami fotowoltaicznymi. W przypadku dachów pokrytych papą moduły montuje się za pomocą odpowiednio dobranych śrub z uszczelkami, które zapobiegają przedostawaniu się wilgoci do budynku.