Czym właściwie jest fotowoltaika?
Próby pozyskania energii elektrycznej bezpośrednio ze słońca sięgają dziesięcioleci, jednakże stosunkowo niedawno udało się tę myśl wcielić w życie. Tak powstała dziś bardzo popularna fotowoltaika. Zasadę jej działania można wyjaśnić bardzo prosto, choć budowa techniczna nie jest aż tak skomplikowana w porównaniu do zalet, jakie płyną właśnie z fotowoltaiki. Najprostszy system działającej elektrowni słonecznej składa się z głównego elementu, którym jest panel słoneczny, urządzenia stabilizującego parametry elektryczne i pośredniczącego w łączeniu go z odbiornikiem. W zasadzie w taki sposób można stworzyć prawidłowo działającą instalację słoneczną. Jak widać, nie ma tutaj żadnych tajemnic.
Wytwarzanie energii elektrycznej w strukturze panela słonecznego
Panel słoneczny jest w swojej budowie dosyć prosty i wykorzystuje cechy fizyczne określonych materiałów. Do budowy panela można wykorzystać różne metale. Jednym z nich jest krzem i to właśnie on wykazuje najlepsze właściwości transformacji promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Panele słoneczne są tworzone jako warstwowe płyty krzemowe, w których pomiędzy powstaje ładunek elektryczny na skutek działania światła słonecznego. Oczywiście napięcie elektryczne, prąd, jaki można pobrać z panela, jego wydajność i sprawność zależą od powierzchni padania promieni słonecznych, czy jakości materiałów użytych do jego wyprodukowania.
Czy fotowoltaika jest opłacalna?
Fotowoltaika to nie tylko doskonały wręcz sposób na ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na naturalne środowisko, ale też sposób na bardzo tanią energię elektryczną. Jako że panele można łączyć ze sobą, a tym samym zwiększać ich wydajność w zależności od własnych potrzeb, ilość uzyskanej energii elektrycznej jest nieograniczona. Ma na nią wpływ ilość słonecznych dni. Dobrej jakości panele słoneczne mają bardzo długą żywotność, sięgającą nawet powyżej dwudziestu lat. Znacznie wcześniej zwróci się cały poniesiony początkowo koszt instalacji i instalacja już od długiego czasu będzie jedynie przynosić zysk w postaci bardzo taniej energii elektrycznej. Warto wiedzieć, że aby cała instalacja pracowała długo i bez awarii, należy ją okresowo serwisować, najlepiej z pomocą wykwalifikowanych monterów lub serwisantów. Niektóre podzespoły się zużywają i należy je wymieniać, czy okresowo dokonywać przeglądu technicznego.
Inwestycja w fotowoltaikę
Osoby zainteresowane tanimi źródłami energii elektrycznej nie powinny zwlekać, gdyż każdy dzień można zaliczyć do strat, a oszczędność finansowa z racji posiadania instalacji fotowoltaicznej jest atrakcyjna. Warto w tym celu skorzystać z rad wyspecjalizowanych dystrybutorów paneli słonecznych dla budowy własnych instalacji. Popularność fotowoltaiki jest tak duża, że tu i ówdzie można natknąć się na jej reklamy. Więc nie zwlekaj, zainwestuj w panele słoneczne – zadbaj o naturalną energię i chroń środowisko! Specjalistyczny personel ustali dokładnie cel instalacji fotowoltaicznej, jak rozbudowaną instalację będziesz potrzebował, ilość paneli i da odpowiedzi na wszelkie pytania, które z pewnością się pojawią w trakcie prowadzenia rozmowy wstępnej. Warto zainwestować w fotowoltaikę, nie ma na co czekać.