Popularność, jaką osiągnęły instalacje fotowoltaiczne przerosła wszelkie oczekiwania. Świadczyć o tym może fakt, jak ogromnym zainteresowaniem cieszył się program oferujący dofinansowania zakupu i montażu paneli słonecznych. Fundusze dostępne w trzeciej edycji wyczerpały się w rekordowym tempie, a rząd już zapowiedział czwartą odsłonę programu “Mój prąd”. Decydując się na uruchomienie przydomowej elektrowni słonecznej, jesteśmy zmuszeni podjąć kilka bardzo ważnych decyzji. Jedną z nich jest to, jakie panele fotowoltaiczne wybierzemy. Czy panele full black będą dobrym rozwiązaniem?
Co to są panele full black?
Osoby decydujące się na montaż instalacji fotowoltaicznych zmuszone są poznać wiele specyficznych pojęć, aby dobrze zrozumieć jej funkcjonowanie. Prawdopodobnie, słysząc określenie “panele fotowoltaiczne full black” na myśl nie przychodzi Ci zbyt wiele rzeczy. Czym więc są owe panele? Są to moduły składające się z monokrystalicznych ogniw fotowoltaicznych, które usytuowane są na czarnej bazie. Dzięki temu panele full black mają bardziej stonowany kolor, a charakterystyczne białe kropki są mniej zauważalne.
Z racji tego, że producenci postanowili umieścić ogniwa na czarnym podłożu, panele znacznie mniej rzucają się w oczy. Dla wielu osób jest to zaletą, ponieważ te panele nie wpływają znacząco na aspekty estetyczne otoczenia. Fakt ten nie pozostaje jednak bez wpływu na sprawność energetyczną paneli. Kolor czarny sprzyja absorpcji podczerwieni. Dzięki swojej barwie panele fotowoltaiczne full black nagrzewają się w dużo szybszym tempie. Wyższa temperatura ogniw sprawia, że w końcowym efekcie mogą produkować mniej energii.
Panele fotowoltaiczne full black - optymalizacja produkcji
Panele fotowoltaiczne full black są bezobsługowymi elementami przydomowej mikrointalacji słonecznej. Tak jak w przypadku innych modeli modułów, czerpiących energię ze słońca, tak i w tym przypadku, należy zadbać o ich prawidłową ekspozycję na słońce. Jednym z najważniejszych czynników, wpływającym na wydajność instalacji fotowoltaicznej, oprócz ilości paneli, jest kąt, pod którym montuje się moduły. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie modułów pod kątem 30 stopni - w takim przypadku, będą funkcjonowały najlepiej.
Maksymalną produkcję jesteśmy w stanie uzyskać poprzez instalację paneli po stronie południowej tak, aby jak najdłużej miały kontakt z promieniami słonecznymi. Minimalny kąt montażu paneli fotowoltaicznych full black, jaki zalecają eksperci, wynosi 15 stopni. Jeżeli konstrukcja naszego dachu nie pozwala na uzyskanie takiego nachylenia, warto zastanowić się nad stworzeniem specjalnego stelażu umieszczanego na gruncie.
Darmowy prąd bez wysiłku, czyli panele fotowoltaiczne full black
Wykorzystując panele fotowoltaiczne full black w instalacji fotowoltaicznej, możemy cieszyć się darmowym prądem przez naprawdę długi czas. Poprawnie zamontowane moduły tworzące mikroinstalacje, które zostały odpowiednio dobrane do zapotrzebowania energetycznego ich użytkowników, są w stanie działać bezawaryjnie nawet do 25 lat. Ponadto, oprócz rutynowych, okresowych kontroli, sprawdzających ich właściwe działanie, nie wymagają one zbyt wiele uwagi. Jest to więc bezobsługowy system, który zapewnia produkcję energii elektrycznej na własny użytek.
Panele fotowoltaiczne full black produkują prąd przez cały rok. Nawet podczas zimowych, słonecznych dni są w stanie wytworzyć energię potrzebną do napędzania urządzeń elektrycznych w naszym domu, firmie lub gospodarstwie rolnym. Jedynym warunkiem, jaki należy spełnić, aby cieszyć się darmowym prądem podczas śnieżnych dni, jest całkowita ekspozycja modułu na słońce. Z tego względu musimy zadbać o to, aby pokrywa śnieżna nie blokowała dostawania się promieni słonecznych do ogniw fotowoltaicznych paneli full black.
Zalety paneli full black
Do głównych zalet, jakie posiadają panele full black, można zaliczyć elegancki design, który jest szczególnie korzystny w przypadku nowoczesnych budynków. Panele full black mogą być z łatwością wkomponowane w projekt domu, dzięki czemu nie będą w tak znaczącym stopniu wpływać na walory estetyczne budynku. Dodatkowo producenci często wyposażają te panele w ramy o jednolitym kolorze, co dodatkowo korzystnie wpływa na wygląd instalacji. Dzięki temu zamontowane na naszym domu panele słoneczne będą praktycznie niewidoczne, a nawet mogą dodać mu nowoczesnego charakteru.
Do produkcji paneli full black wykorzystywane są ogniwa monokrystaliczne, które pozwalają czerpać więcej mocy z każdego metra kwadratowego naszej instalacji. Jest to szczególnie korzystne w sytuacji, w której dysponujemy niewielką powierzchnią. Dodatkowym atutem instalacji wykonanej z modułów monokrystalicznych jest większa odporność na mikropęknięcia. Panele fotowoltaiczne full black są też lepszej jakości, ponieważ producenci często stosują w nich ogniwa wyższej klasy.
Wady paneli full black
Jak każdy produkt, również panele full black posiadają swoje minusy. Istotną niedogodnością związaną z wykorzystaniem paneli full black może okazać się cena, która jest wyższa niż koszt zakupu paneli polikrystalicznych. W przypadku, kiedy decydujemy się na montaż instalacji fotowoltaicznej, musimy pogodzić się z tym, że wpłynie ona na wygląd naszego domu. Nie w każdym przypadku mniejsza widoczność paneli fotowoltaicznych jest warta wyższej ceny, jaką musimy zapłacić za panele full black. Nie jest również jednoznacznie określone czy instalacja fotowoltaiczna zawierająca panele full black jest lepsza niż instalacja wykonana z modułów posiadających ogniwa polikrystaliczne.
Oprócz tego, że panele fotowoltaiczne full black są droższe, mogą produkować mniejszą ilość energii elektrycznej niż panele wykonane z ogniw polikrystalicznych. Jest to spowodowane, jak wcześniej zdążyliśmy wspomnieć, mniejszą sprawnością energetyczną paneli. Trudno jest uniknąć sytuacji, w której panele fotowoltaiczne się nie nagrzewają - działają one bowiem na promienie słoneczne. To właśnie bezchmurne, długie dni sprawiają, że przydomowa elektrownia słoneczna może produkować energię. Przez to, że panele full black są czarne, szybko się nagrzewają, a co za tym idzie, są mniej wydajne.