Słońce jest powszechnym zjawiskiem, które codziennie nam towarzyszy. Z biegiem czasu ludzie perfekcyjnie nauczyli się wykorzystywać energię drzemiącą w słońcu i przeobrażać ją w prąd elektryczny. W dzisiejszych czasach widok paneli fotowoltaicznych na dachach domów, ogromnych firm bądź gospodarstwach rolnych jest czymś niesamowicie powszechnym. Powstało wiele możliwości, w jaki sposób można wykorzystać promienie słoneczne, a panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne są jednym z nich!
Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne przez cały dzień zbierają i gromadzą energię promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej, którą później możemy wykorzystać w naszych domach, do zasilenia potrzebnych urządzeń. Mało tego, uniezależniamy się od elektrowni, a podwyżki rachunków za prąd przestają nas interesować oraz podgrzewania wody użytkowej.
W panelach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, które powstaje na skutek promieniowania w ogniwach je budujących. Zadaniem inwertera jest zamiana prądu stałego, zebranego przez nasze panele, na prąd zmienny, który będzie trafiał prosto do naszego domu.
Panele słoneczne
Dodatkowym atutem paneli słonecznych jest to, że jeżeli energii słonecznej zgromadzi się za dużo, to istnieje możliwość sprzedaży jej do sieci energetycznej, a w następnej kolejności odebrania, kiedy będziemy tego chcieli (przykładowo zimą, gdy nasze zapotrzebowanie na prąd jest wyższe, od energii wyprodukowanej przez instalację). Jest to idealny pomysł na inwestycję, która zwróci Ci się po 8 - 10 latach. Po tym okresie czasu będziesz generować czysty prąd, a dla ciebie to oznacza nic innego, niż czysty zysk.
Nie zanieczyszczasz środowiska, konserwacja nie jest skomplikowana, a daje Ci dziesiątki lat generowania oszczędności, które możesz przeznaczyć na swoje marzenia. Jednak, tuż obok paneli fotowoltaicznych stoją kolektory słoneczne, które mimo tego, że pełnią zupełnie inną rolę, często są ze sobą mylone.
Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne mimo tego, że ich zasady działania są zupełnie inne, to często są ze sobą mylone. Pewne schematy mają ze sobą wspólne - a dokładniej, że mogą być umieszczane na dachach lub na samodzielnych konstrukcjach oraz pobierają energię drzemiącą w słońcu i przemieniają ją w pożyteczne dla nas rzeczy, takie jak ciepło czy prąd.
Kolektory słoneczne są to pewne urządzenia, które służą do zamiany energii pobranej ze słońca na ciepło. Ich szczególnym zadaniem jest po prostu podgrzewanie naszej wody użytkowej oraz wspomaganie centralnego ogrzewania, zwłaszcza w okresach przejściowych.
Kolektor słoneczny - jak działa?
Padające na absorber promienie słoneczne zostaną przekazane czynnikowi składającego się przeważnie z glikolu i wody. To właśnie ten roztwór oddaje zasobnikowi ciepło, które przybiera postać ciepłej wody.
Jeżeli chcemy, aby nasza instalacja była jak najbardziej wydajna, to musimy zamontować ją od strony południowej, ponieważ nasze kolektory są ściśle powiązane w kwestii ich działania ze stroną świata, w którą są zwrócone. Analizując najbardziej nasłonecznione miesiące w ciągu roku oraz klimat możemy stwierdzić, że czas od kwietnia do końca września zazwyczaj jest wyposażony w największą dawkę słońca. To właśnie wtedy działanie naszych kolektorów jest najbardziej skuteczne!
Panele fotowoltaiczne, a kolektory słoneczne
Mimo tego, że kolektory słoneczne w najbardziej nasłonecznionych miesiącach mogą produkować tyle ciepła, że możemy zrezygnować z innych źródeł podgrzewania, to niestety zimą wspierają w nieznacznym stopniu nasze domy w kwestii ciepła. W tej kwestii, panele fotowoltaiczne z pewnością posiadają sporą przewagę, ponieważ wyprodukowana przez nie energia elektryczna może zostać wykorzystana na multum sposobów - w tym ogrzewanie wody.
Kolejną sprawą jest umieszczenie. Panele słoneczne nie wymuszają od nas koniecznego umieszczenia na dachach naszych budynków - może to być dowolne i w zasadzie każde miejsce na naszej działce, podwórku czy niezagospodarowanym miejscu - byleby było nasłonecznione. W przypadku kolektorów słonecznych niestety takiej możliwości nie ma - muszą być montowane tylko i wyłącznie na budynkach, gdzie nachylenie dachu wynisu 25 stopni.
Panele PV, a solary słoneczne - co wybrać?
Zdecydowanie dla osób, które posiadają dużo przestrzeni, ogromny dom lub gospodarstwo, lepszym wyborem będą panele fotowoltaiczne. Pozyskany z nich prąd przyda nam się w każdej postaci - do masy urządzeń rolniczych, czy ogromnej ilości sprzętów w naszym domu.
W zależności od naszych indywidualnych potrzeb, wybierzmy to, czego akurat potrzebujemy. Jeżeli większe generowanie prądu nas nie interesuje, zdecydowanie w zupełności wystarczą nam kolektory słoneczne. Natomiast zalecana jest inwestycja w panele fotowoltaiczne - ponieważ niosą za sobą więcej korzyści,