Niektórzy nie mogą zamontować instalacji fotowoltaicznej na dachu swojego domu. Przyczyny mogą być różne od niezbyt wysokiej nośności, aż po brak miejsca i zbyt skomplikowaną bryłę konstrukcji dachu. W przypadku, kiedy brakuje miejsca na dachu i na gruncie, alternatywą jest montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie. To rozwiązanie, po które sięga coraz więcej osób. Wbrew pozorom montaż na elewacji również może wyglądać efektownie i stanowić doskonałe miejsce dla instalacji fotowoltaicznej.
Kiedy warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie?
Wspomniane we wstępie przypadki stanowią główny powód, dla którego montujemy panele fotowoltaiczne na ścianach elewacji budynku. Należy jednak pamiętać, że taki montaż można przeprowadzić nie tylko wówczas, gdy nie mamy innego miejsca. Elewacja budynku może być alternatywą, ale równie dobrze może stanowić dodatkowe miejsce np. gdy chcemy powiększyć i rozbudować naszą instalację. Przy montażu paneli na ścianie należy jednak zastosować nieco inne techniki niż w przypadku montażu paneli na dachu. Tutaj wykorzystujemy już innego rodzaju mocowania i uchwyty. Dodatkowo musimy sprawdzić inne, niezwykle ważne aspekty, takie jak ochrona cieplna budynku czy odporność elewacji na duże zmiany temperatury. Nie bez znaczenia jest również kwestia wymogów przeciwpożarowych. Podobnie jak w przypadku montażu na dachu, tak i tutaj wszystko musi być dopięte na ostatni guzik.
Czy taka instalacja wyprodukuje wystarczającą ilość energii?
Każdy, kto interesuje się instalacją fotowoltaiczną, wie, że najlepszą efektywność osiągamy przy ustawieniu paneli na południe i schyleniu ich pod kątem 35° w stosunku do ziemi. Na ścianie zdecydowanie ciężko będzie uzyskać takie ustawienie. Niemniej jednak pionowy montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie budynku może generować wystarczająco dużą ilość energii. Co najciekawsze, szczególnie w okresie zimowym produkcja ta będzie nawet lepsza, niż w przypadku standardowego ustawienia paneli np. na dachu czy na gruncie. W konsekwencji w skali roku produktywność będzie bardzo przybliżona. Podbijanie produkcji w okresie zimowym zrekompensuje ewentualne straty w okresie letnim.
Popularność instalacji na elewacjach budynków staje się z roku na rok coraz większym standardem. Na niektórych budynkach z różnych przyczyn nie można przeprowadzić klasycznej instalacji na dachu. Elewacja staje się więc jednym z racjonalnych miejsc, pod warunkiem, że spełnia wszystkie niezbędne wymogi zarówno w kwestii bezpieczeństwa, jak i prawa.