Bez wątpienia, popularność fotowoltaiki w Polsce jest ogromna. Jedną z przyczyn tak dużego zainteresowania panelami słonecznymi są dofinansowania, jakie można uzyskać w związku z ich montażem. Począwszy od 2018 roku ciekawość wielu osób, chcących zainwestować w Odnawialne Źródła Energii przykuł stworzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program “Mój Prąd”. Ma on na celu spopularyzowanie produkcji energii elektrycznej pochodzącej ze słońca. 15 kwietnia 2022 roku ruszyła czwarta już edycja tego programu. W naszym artykule wyjaśnimy, na czym będzie on polegał oraz jakie są warunki otrzymania dotacji.
Mój Prąd 4.0 - co obejmuje dofinansowanie
Panele fotowoltaiczne są jedną z najpopularniejszych form pozyskiwania energii z OZE. Program “Mój Prąd 4.0” umożliwia osobom fizycznym uzyskanie dofinansowania przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Osoba zainteresowana dotacją powinna zawrzeć umowę kompleksową lub umowę sprzedaży z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Program daje szansę otrzymania dotacji zarówno na panele fotowoltaiczne, jak i inne składowe instalacji PV. Na co jeszcze możesz uzyskać dodatkowe pieniądze?
Oprócz dofinansowania zakupu paneli fotowoltaicznych uczestnik programu może uzyskać dotację na magazyny energii elektrycznej oraz te, służące do gromadzenia ciepła, które może zastosować bezpośrednio w miejscu powstawania instalacji PV. Ponadto, “Mój Prąd 4.0” daje możliwość pozyskania środków pieniężnych na zakup urządzeń służących do racjonalnego zarządzania wytworzoną energią elektryczną. Dotacja obejmować ma koszty związane z: zakupem, transportem oraz montażem mikroinstalacji fotowoltaicznych, a także urządzeń służących zarówno do magazynowania, jak i zarządzania energią elektryczną oraz ciepłem wytworzonym na skutek działania instalacji.
Mój prąd 4.0 - istotne zmiany
Nowa edycja programu, oferującego dofinansowanie mikroinstalacji opartych na Odnawialnych Źródłach Energii, różni się nieco od poprzednich. Osoby fizyczne decydujące się na montaż fotowoltaiki od 1 kwietnia 2022 roku skorzystają z nowego systemu rozliczeń za energię elektryczną. W programie mogą wziąć udział również posiadacze instalacji PV, którzy są prosumentami w dotychczas stosowanym systemie opustów, czyli tzw. net meteringu. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest jednak przejście na nową formę rozliczeń, czyli net-billing.
Kwoty, jakie zostały przeznaczone na dofinansowanie przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych, są imponujące - budżet programu “Mój Prąd 4.0” wynosi bowiem 350 mln zł. Podczas trwania tegorocznej edycji będą prowadzone obserwacje oczekiwań rynku i w związku z tym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie podejmował adekwatne decyzje związane z zapotrzebowaniem uczestników oraz zainteresowaniem programem. Czas jego trwania nie jest ściśle określony. “Mój Prąd 4.0” ruszył 15 kwietnia 2022 roku, a zakończy się w momencie rozdysponowania wszystkich środków pieniężnych, jednak nie później niż 22 grudnia 2022 roku.
Net-billing, czyli nowy system rozliczeń
Z początkiem kwietnia 2022 roku w życie wszedł nowy system rozliczeń, czyli net-billing. Polega on na rozliczaniu energii elektrycznej, powstałej na skutek działania mikroinstalacji fotowoltaicznej, na podstawie cen podanych przez RDN, czyli Rynek Dnia Następnego. System net-billing dotyczy prosumentów, którzy zdecydowali się na montaż fotowoltaiki od 1 kwietnia 2022 roku. Pozostali użytkownicy instalacji fotowoltaicznych wciąż mają możliwość korzystania z systemu rozliczeń net metering lub też mogą złożyć stosowny wniosek, przechodząc na net-billing.
Nowy system rozliczeń różni się od poprzedniego tym, że prosumenci po zaspokojeniu swoich potrzeb energetycznych będą sprzedawać energię elektryczną wyprodukowaną w instalacji fotowoltaicznej. Fundusze uzyskane po zbyciu nadprodukcji trafią do depozytu prosumenckiego. W okresach, w których instalacja fotowoltaiczna nie będzie produkowała wystarczającej ilości energii, aby zaspokoić potrzeby jej posiadacza, będzie on mógł skorzystać ze zgromadzonych w depozycie pieniędzy, aby zakupić prąd z sieci.