Podstawowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest inwerter solarny, zwany również falownikiem. Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego, wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne, w zmienny. Dzięki temu można wykorzystywać prąd w domu na bieżące potrzeby oraz monitorować działanie instalacji.
Instalacje fotowoltaiczne do tej pory wykorzystywały głównie klasyczne inwertery, które podłączane są do wszystkich paneli jednocześnie.
Mikroinwerter - jak działa?
Instalacja wyposażona w panele fotowoltaiczne z mikrofalownikami produkuje prąd stały, który następnie zamieniany jest na zmienny bezpośrednio w każdym z modułów. Mikroinwertery powodują, że wszystkie moduły pracują z maksymalną wydajnością. Każdy z modułów można monitorować osobno oraz wyłączać je zdalnie u źródła.
Najważniejsze cechy mikroinwerterów
Coraz większą popularność na rynku zdobywają instalacje fotowoltaiczne, które składają się z mikroinwerterów. Są to mikrofalowniki, które podłącza się do 1,2 lub 4 modułów fotowoltaicznych. Co dzięki nim można zyskać?
Ochrona przed zacienieniem
Mikroinwertery chronią instalację przez zacienieniem, który zmniejsza wydajność instalacji. Żaden z paneli nie jest ograniczany przez inny, który pracuje słabiej.
Umożliwienie rozbudowy instalacji
Coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną sprawia, że z czasem konieczna może być przebudowa instalacji fotowoltaicznej. Ważne jest, aby dopasować mikroinwerter do maksymalnej mocy paneli.
W przypadku rozbudowy łatwiej i często taniej jest podłączyć dodatkowy mikroinwerter do sieci niż wymieniać falownik centralny, który odpowiada za całą instalację fotowoltaiczną. W ten sposób każdy dołożony panel, dwa lub cztery będą posiadać osobny falownik.
Żywotność mikroinwerterów
Mikrofalowniki cieszą się dłuższą żywotnością niż standardowe falowniki, ponieważ są mniej obciążone ze względu na podłączenie do poszczególnych modułów. Łatwiej je też wymienić w przypadku uszkodzenia, co jest mniej kosztowne. Ich minusem natomiast jest narażenie na ekstremalne temperatury, zarówno podczas upałów, jak i mrozów.
Mikroinwerter czy inwerter - zalety
Oba urządzenia nie powinny być porównywane do siebie, ponieważ każde z nich dedykowane jest do innych potrzeb.
Mikroinwerter fotowoltaiczny jest dobrym rozwiązaniem w przypadku niewielkich instalacji, gdzie dach jest bardziej wymagający np. ze względu na zacienienie. Dzięki nim można stworzyć instalację, która rozłożona jest na różne kierunki. Dodatkowo, to świetna opcja w momencie, gdy rozważana jest w przyszłości rozbudowa instalacji (dochodzą nowe urządzenia wykorzystujące energię elektryczną). Celowość zastosowania mikro falownika powinna być jednak potwierdzona przez specjalistę, po odbyciu wizji lokalnej.
Inwerter stosowany jest przy standardowym dachu, który nie przewiduje większego zacienienia oraz montaż nie będzie sprawiać większych problemów. Instalacja będzie wydajna oraz szybciej się zwróci ze względu na niższy koszt jej wykonania.
Mikroinwerter - cena
Instalacja fotowoltaiczna wyposażona w mikroinwertery jest bardziej kosztowna niż ta, która korzysta ze standardowego falownika. To jednak korzystne rozwiązanie szczególnie dla wymagających dachów, ponieważ w tym wypadku koniecznością byłoby zastosowanie specjalnych optymalizatorów. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami.