Prąd pozyskiwany z fotowoltaiki może służyć do zasilania wielu urządzeń znajdujących się w domu lub firmie. Jeżeli chcemy, aby nasza instalacja była kompletna, potrzebujemy falownika, nazywanego inaczej inwerterem. W tym artykule dowiesz się, czym jest to urządzenie, jakie rodzaje występują na rynku oraz jak odpowiednio dopasować go do naszej instalacji. Zapraszamy do lektury!
Falownik - co musisz o nim wiedzieć?
Panele fotowoltaiczne stanowią część instalacji, w której skład wchodzi wiele elementów. Jeżeli chcemy, aby nasza fotowoltaika funkcjonowała w sposób bezawaryjny, jej komponenty muszą być ze sobą odpowiednio zgrane. Falownik fotowoltaiczny, inaczej inwerter, to urządzenie podłączone do sieci WiFi znajdującej się w budynku. Jego podstawową funkcją jest przekształcanie prądu stałego na zmienny. Do innych obowiązków falownika należy regulowanie napięcia i dostosowywanie go do tego, znajdującego się w naszych gniazdkach.
Inwerter fotowoltaiczny jest kluczowym elementem instalacji - bez niego użytkowanie energii słonecznej byłoby niemożliwe. Energia pobrana ze światła słonecznego nie jest stabilna, dlatego inwerter jest niezbędny. Wszelkiego rodzaju nieprzewidziane zmiany w napięciu powodują odłączenie go od sieci, co zapewnia bezpieczeństwo całej instalacji. Warto zainwestować w dobrej jakości produkt, który uchroni nas od ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z awarią całego systemu fotowoltaicznego.
Falownik jednofazowy czy trójfazowy?
Inwerter należy dopasować do naszej instalacji, gdyż jest on niezwykle ważnym elementem, wpływającym na jej poprawne funkcjonowanie. Przed wyborem właściwego falownika należy wiedzieć, że występują trzy fazy, czyli trzy obwody elektryczne, dzięki którym kontrolowane są przemiany prądu stałego na użytkowy. Falownik jednofazowy jest przeznaczony do systemu o mniejszej mocy, bo kontroluje tylko jedną nich. Nie jest w stanie szybko reagować na wahania napięcia.
Zaopatrzenie się w odpowiedni inwerter fotowoltaiczny to klucz do sukcesu. Przy instalacji, której maksymalna moc wynosi 3 kWh, możliwe jest użycie jednofazowego falownika. Jeżeli zamontujemy go w fazie, w której instalacja jest najbardziej obciążona, nie powinien sprawiać problemów. Falownik trójfazowy jest idealną opcją dla każdego większego systemu fotowoltaicznego. Warto zastosować go wtedy, gdy szczególnie zależy nam na niezawodnym działaniu systemu o większej mocy.
Falownik trójfazowy jest przeznaczony do zdecydowanie większych systemów fotowoltaicznych, powyżej 3,5 kWh. Utrzymanie odpowiedniej stabilności napięcia w instalacji o większej mocy jest jego główną zaletą. Równomiernie rozkłada energię elektryczną na trzy fazy, dzięki czemu nie musimy martwić się o obciążenia systemu.
Podział falowników fotowoltaicznych
Inwertery możemy podzielić na dwie grupy. Instalacja on-grid umożliwia nam połączenie się z siecią energetyczną, do której możemy przesłać nadprodukcję energii elektrycznej. Proces ten działa w dwie strony. My, jako prosumenci również możemy kupować prąd za zebrane w wirtualnej skarbonce pieniądze. Taki system działa najlepiej, kiedy mamy dużą ilość paneli.
Drugim typem jest falownik off-grid. Sprawdzi się, kiedy stawiamy na samodzielność i chcemy uniezależnić się od sieci energetycznej. Niewykorzystana energia przekazywana jest do akumulatorów, wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej. Z prądu możemy korzystać w każdym momencie nawet podczas awarii sieci energetycznej. Jest to więc wygodne rozwiązanie w instalacjach znajdujących się w miejscach, w których potencjalnie może występować problem z dostawą prądu.
Falownik hybrydowy - idealne rozwiązanie!
Na rynku dostępne są również inwertery hybrydowe. Największym atutem tych urządzeń jest wielofunkcyjność. Zaletą instalacji on-grid, jest swobodny dostęp do sieci energetycznej. Systemy off-gid dają nam natomiast możliwość kumulowania prądu. Inwerter hybrydowy łączy te dwie funkcje, dając nam niezwykle uniwersalne urządzenie.
Możemy sprzedawać energię elektryczną do sieci, przy jednoczesnym gromadzeniu prądu w akumulatorze. Falownik hybrydowy łączy w sobie funkcje, które niegdyś się wykluczały. Posiada różne tryby pracy, dopasowujące się do aktualnych potrzeb systemu fotowoltaicznego.