W obecnych czasach, gdy większość ludzi pracuje bądź uczy się zdalnie i większość zadań jest wykonywana po prostu przez komputer - prąd jest niezbędna kwestia do codziennego funkcjonowania. Co w wypadku, gdy nagły zanik energii sprawi, że dokument, nad którym bardzo długo pracowałeś bądź referat, który tworzyłeś przez wiele godzin nagle zniknie? Aby zapobiec takim sytuacjom, w celu zabezpieczenia się utraty zapisanych danych i wielu innych, warto się wyposażyć w akumulator żelowy.
Ładowanie akumulatora żelowego
Akumulatory żelowe to urządzenia elektryczne, w których substancje potrafiące jonowo przeprowadzać prąd elektryczny (elektrolit) zastąpione są gęstym żelem utworzonym z krzemionki oraz kwasu siarkowego. Ze względu na zachowanie jego wszystkich właściwości, ładowanie akumulatora żelowego powinno odbywać się dwufazowo. Efektem będzie zwiększona żywotność żelu oraz lepsze naładowanie, co sprawi, iż jego użytkowanie przebiegnie bez żadnych problemów. Zalecane jest ładowanie akumulatora żelowego metodą stałonapięciową z ograniczeniem prądowym, takim jak automatyczne ładowarki EST.
Ładowarka do akumulatorów żelowych
Ładowanie akumulatora żelowego powinno się podzielić na 3 fazy. Pierwszą z nich jest wybranie małego prądu ładowania - najlepiej jest to 10 lub 5 procent pojemności ładowanego akumulatora, a napięcie podczas pracy buforowej - od 2,25 do 2,30 V/ogniwo. Na drugim etapie ładowania powinniśmy się skupić na wykorzystaniu stopniowo malejącego prądu, a najważniejsze - jego stałym napięciu. Zwiększenie napięcia korzystnie wpłynie na usprawnienie całego procesu ładowania akumulatora żelowego, natomiast bardzo niefortunnie wpłynie na jego sprawność i żywotność. Tak więc napięcie na tym szczeblu nie powinno przekraczać 14,7V, ponieważ jego pojemność może znacznie zmaleć w krótkim czasie, jeżeli będzie wyższe. Trzecia faza to nic innego, jak podtrzymanie w stanie gotowości, obniżając napięcie do poziomu buforowego - czyli maksymalnie 13,5-13,8V.
Jak długo ładować akumulator żelowy?
Prawidłowo przeprowadzone ładowania pozwala przedłużyć żywotność akumulatorów żelowych oraz utrzymuje sprawność baterii przez długi czas. Kluczowe jest tu ładowanie konserwacyjne, ponieważ może ono poprawić stan akumulatora. Wykonywanie co kilka cykli spokojne, powolne rozładowanie, a następne wydłużone w czasie ładowanie bardzo często skutkuje odzyskaniem pojemności naszego akumulatora żelowego - pojemność zmierzona po naładowaniu będzie z pewnością większa, niż w poprzednich cyklach.
Prostownik do akumulatorów żelowych
Dostępne polskie jak i zagraniczne prostowniki są przeznaczone do ładowania akumulatorów różnego rodzaju. Dla akumulatora żelowego niezbędnym rozwiązaniem w szczególności podczas okresu jesienno-zimowego, gdy temperatura znacznie spada, taka ładowarka stanowi niezbędne rozwiązanie, a jest wręcz wymogiem, ponieważ pozwoli ładować akumulator bez jakiegokolwiek ryzyka jego uszkodzenia bądź przeładowania. Prostownik jest to impulsowa ładowarka, do szybkiego ładowania oraz konserwacji między innymi akumulatorów żelowych, jednocześnie pomagając utrzymać akumulator w jak najlepszej kondycji oraz precyzyjności ładowania.
Akumulator do fotowoltaiki- zalety
Zdecydowaną zaletą akumulatora jest to, iż mogą pracować nawet w bardzo dużym przechyle. Stosuje się je w zasilaczach bezprzewodowych UPS domowych oraz biurowych. Z tego też powodu znajdują zastosowanie w łodziach, konsolach oraz komputerach, różnego typu oświetleniach, wózkach inwalidzkich, karetkach oraz samochodach policyjnych, a nawet w wózkach golfowych. Dodatkowo, akumulatory żelowe 100 aH charakteryzują się niskim poziomem samorozładowania - po około pół roku magazynowania dalej zachowują 80% zebranej energii. Dopiero po około 1,5-2 latach pozostaje w nich 60%. Dzięki temu idealnie sprawdza się w pojazdach, które są sezonowe. Możesz go używać nawet w samochodzie campingowym typu kamper!
Dlaczego warto wybrać akumulator żelowy?
Niewzruszalność na wstrząsy i uderzenia oraz odporność na głębokie rozładowanie są to zdecydowanie najmocniejsze strony akumulatora żelowego. Nie zawiedzie nas praktycznie w żadnych warunkach, gdy będziemy go potrzebować. Dodatkowo, jego niskie samorozładowanie z pewnością sprzyja naszym zamiarom wykorzystania go w późniejszym czasie, gdy go nie używamy w aktualnym. Możliwość dowolnego ustawienia ułatwia nam życie, ponieważ możemy zastosować nawet w mocnym przechyle, bez konieczności pracy w pozycji poziomej. Jego codzienna możliwość do zastosowania w pracy cyklicznej to akcesoryjny plus, a zaniżone maksymalnie ryzyko rozlania elektrolitu sprawia, iż nie będziemy mieć z nim żadnego problemu. Można go też używać jako źródło zasilania w bateriach solarnych!