Przeznaczenie akumulatora w łodzi posiada niezwykle ważną rolę - przede wszystkim uruchomienie silnika. Ale nie tylko! Zastanawiasz się, jak dobrać akumulator? Wybierając tak ważny element do łodzi trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na parę podstawowych kwestii - odporność na rozładowanie, prawidłową pojemność oraz działanie. Zastanawiasz się, jak dobrać odpowiedni akumulator? Rozwiązań jest wiele, jednak najpopularniejszym z nich są akumulatory żelowe!
Jaki akumulator żelowy wybrać?
Większość z nas kupując łódź stoi przed pytaniem - jaki akumulator? Dobierając odpowiedni musimy też spoglądać na różne aspekty. Przykładowo takie, iż na niektórych akwenach używanie głośnych silników jest zakazane poprzez ustanowienie strefy ciszy, dlatego też mogą się po nich poruszać tylko jednostki z napędem elektrycznym. Czemu to jest ważne?
Ponieważ akumulator, który ma służyć jako główne źródło silnika, powinien być wytrzymały, odporny na głębokie rozładowanie oraz być odpowiedniego rozmiaru. Należy też wziąć pod uwagę, do czego chcemy używać akumulatora - do łodzi, do pontonu czy też do jachtu. Zważając na pewne podstawowe elementy, przy których należy kierować się przy wyborze akumulatora, możemy wybrać odpowiedni jego rodzaj.
Rodzaje akumulatorów żelowych
Niektóre opcje w celu prawidłowego doboru akumulatora do łodzi należy wykreślić na samym początku. Akumulatory kwasowe mało tego, że nie są do końca bezpieczne poprzez wydalanie oparów ołowiu podczas rozładowywania oraz ładowania, to dodatkowo nie lubią pełnego rozładowania. Najlepszym wyborem będą:
akumulatory żelowe - jest to najpopularniejsza bateria stosowana w łodziach. Nie bez powodu! W porównaniu do innych modeli, wyróżnia ich bardzo duża pojemność, a dodatkowo fantastycznie znoszą głębokie rozładowanie i są świetnie przystosowane do wielokrotnego ładowania oraz rozładowywania. Jedne z najlepszych modeli potrafią wytrzymują nawet 700 cykli! Ich szczelność umożliwia montaż nawet w dużych przechyłach oraz zapobiega uwalnianiu się szkodliwych gazów przy ładowaniu, co czyni je bezpiecznymi, a zarazem bezobsługowymi!
akumulatory AGM - te baterie zostały wyposażone w seperator z włókna szklanego (z ang. Absorbent Glass Mat), co sprawia, że materiał ten efektywnie absorbuje oraz utrzymuje elektrolity w otoczeniu materiału aktywnego płyty. Efektem tego jest oczywiście wydajny transfer energii. Zastanawiasz się, ile wytrzymuje akumulator AGM? Dzięki skupiania wokół siebie elektrolitów, szybciej i wydajniej się ładuje, co z pewnością jest niebywałym plusem! Akumulatory AGM są również odporne na wszelkie wstrząsy oraz zmiany pozycji, co czyni je zarówno bezpiecznymi i dają możliwość montażu nawet pod dużym skosem. Jest to naprawdę dobry akumulator.
akumulator litowo-jonowy - czyli LifePO4/100AH; to w pełni bezobsługowy akumulator. Jest dostosowany do cyklicznego rozładowania i ładowania, dzięki czemu idealnie sprawdza się na łodziach. Lekki, wyśmienicie zdający egzamin z każdą temperaturą - zarówno tą bardzo wysoką, jak i ekstremalnie niską, bardzo dobrze trzymają wysokie napięcie do samego końca oraz wyższe napięcie robocze.
Jak dobrać akumulator?
Odpowiednio dobrany akumulator powinien sobie poradzić na wielu płaszczyznach i w różnych sytuacjach. W tejże kwestii powinniśmy wziąć pod uwagę pojemność silnika, ponieważ zbyt mała pojemność baterii może skutkować nie odpaleniem sprzętu. Aby tego uniknąć, powinniśmy odpwiednio dobierać akumulator do silnika elektrycznego, czy też taki, który będzie napędzał silnik elektryczny. W zależności od wybranej pojemności, na której z pewnością nie powinno się oszczędzać oraz odpowiednie dopasowanie rozmiaru, możemy wybrać również akumulator do pontonu lub jachtu. Większa pojemność równa się większy akumulator, a to cechuje się zdecydowanie lepszą żywotnością. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie dobierać akumulatora samochodowego! To urządzenie rozruchowe, które w żadnym wypadku nie nadaje się do głębokiego rozładowania.
Jakiej firmy akumulator najlepiej kupić i co wziąć pod uwagę?
Wybierając akumulator do Twojej łodzi, nie zapomnij wziąć pod uwagę częstotliwości przyszłego używania - gdy łowisz często, parędziesiąt razy w roku, warto zainwestować w akumulator o jak najlepszych parametrach. Kolejną kwestią, którą powinieneś wziąć pod uwagę jest oczywiście wielkość akwenów, po których masz zamiar pływać. Im większy - tym więcej będziesz musiał przepłynąć. Pomyśl również nad wagą łodzi oraz o jej przeciętnym obciążeniu i wyposażeniu jednostki. To wszystko ma znaczenie, ponieważ zazwyczaj silnik nie jest jedynym źródłem, który pobiera energię z akumulatora - a to jak najbardziej ma znaczenie do jego wyboru.