Fotowoltaika rozwija się w dynamicznym tempie. Pozyskiwanie energii z paneli słonecznych cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Główną zaletą fotowoltaiki jest ochrona środowiska oraz zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. W jaki sposób zatem uzyskać dofinansowanie na zamontowanie paneli słonecznych na dachu swojego domu?
Dofinansowanie do fotowoltaiki - popularne formy
Najbardziej znanym programem finansującym instalację paneli fotowoltaicznych jest program „Mój Prąd”. Jest to rządowy projekt, który obejmuje bezzwrotne wsparcie finansowe do fotowoltaiki. Głównym celem programu jest uzyskanie jak największej liczby paneli fotowoltaicznych na dachach polskich domów. Poprzednie edycje okazały się sukcesem, przynosząc coraz większą liczbę zamontowanych instalacji fotowoltaicznych w Polsce. W lipcu 2021 roku rusza kolejna tura składania wniosków o dofinansowania. Wnioski, które nie zostały obsłużone w poprzedniej turze, będą brane pod uwagę podczas nowego naboru w lipcu 2021 roku. Na zrealizowanie projektu z poprzedniej tury przewidziany został budżet w wysokości 500 mln złotych. W poprzednim roku na cały program „Mój Prąd” przeznaczono 1 mld złotych. Uzyskane dofinansowanie pozwalało pokryć 50% wydatków na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych na dachu domu.
Program „Czyste Powietrze” jest kolejnym projektem pozwalającym uzyskać zwrot części poniesionych kosztów na mikroinstalację fotowoltaiczną. Dotyczy on głównie wymiany starych pieców grzewczych na bardziej ekologiczne formy pozyskiwania energii. Program „Czyste Powietrze” będzie trwał do 2029 roku, a przewidywany budżet wynosi 103 mld złotych. Z pomocą programu będzie można uzyskać do 30 tys. złotych na wymianę starego pieca. W przypadku instalacji fotowoltaicznych można otrzymać zwrot 50% poniesionych wydatków.
Ulgi na fotowoltaikę w obrębie miast
Mieszkańcy Warszawy będą mogli liczyć na dofinansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu projektowi mieszkańcy stolicy mogą spodziewać się uzyskania do 15 tys. złotych zwrotu poniesionych wydatków na mikroinstalację fotowoltaiczną. Warto również wspomnieć, że z programu mogą skorzystać nie tylko osoby prywatne, ale także osoby prowadzące własną działalność, czy też członkowie wspólnot mieszkaniowych.
Dofinansowanie do fotowoltaiki - który program jest najlepszy?
Programów, które oferują zwrot kosztów na instalację fotowoltaiczną, jest bardzo dużo. Warto zastanowić się, jakie jest nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz który projekt najbardziej się nam opłaci. Trzeba brać to pod uwagę już podczas planowania zakupu instalacji fotowoltaicznej. Dobrą opcją są programy regionalne, w których bierze udział znacznie mniej osób niż w dużych projektach oferujących zwrot kosztów na przydomowe instalacje fotowoltaiczne. Trzeba również wspomnieć, że nie każdy program oferuje taki sam zwrot. Część z nich pozwala uzyskać bezzwrotne dotacje, natomiast są też takie programy, które działają za pomocą odliczenia wydatków od dochodu. Ważną kwestią jest również czas, w którym odbywają się nabory składania wniosków. W części programów trzeba pamiętać o złożeniu odpowiednich dokumentów już przed zakończeniem budowy, natomiast w pozostałych dopiero gdy instalacja fotowoltaiczna będzie faktycznie gotowa.