Wydajność i żywotność naszej instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jakość poszczególnych elementów - solidnie wykonane komponenty gwarantują, że cała instalacja będzie nam służyła długo, wydajnie i bezawaryjnie. Koniecznie należy regularnie sprawdzać stan ogniw, by w razie jakichkolwiek problemów móc szybko reagować. Jak prowadzić skuteczny monitoring stanu technicznego systemu? Poniżej kilka naszych podpowiedzi.
Jak sprawdzić panel fotowoltaiczny - monitoring instalacji
Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga skomplikowanych przeglądów, jednak warto regularnie monitorować stan paneli, by cały system działał sprawnie i na najwyższych obrotach. Producenci paneli mają już w swoich ofertach specjalistyczne oprogramowanie do monitorowania pracy ogniw solarnych. Dzięki niemu można w czasie rzeczywistym podglądać wydajność naszych paneli i szybko reagować, gdy zauważymy, że dzieje się coś niepokojącego.
Koniecznie należy regularnie kontrolować stan okablowania całego systemu - to bardzo ważne, by żaden przewód nie był uszkodzony, a wszystkie połączenia między poszczególnymi elementami były prawidłowe i bezpieczne. Generalny przegląd całej instalacji fotowoltaicznej powinien być przeprowadzany minimum raz na 5 lat. Warto też raz na jakiś czas oczyścić nasze panele - do tego zadania należy podejść bardzo ostrożnie, gdyż nieumiejętne czyszczenie może spowodować uszkodzenie ogniw solarnych.
Co źle wpływa na panele fotowoltaiczne?
Na trwałość i żywotność paneli fotowoltaicznych mają przede wszystkim wpływ warunki pogodowe. Ogniwa przez cały rok narażone są na intensywny deszcz, śnieg czy grad. To, co może uszkodzić panele fotowoltaiczne to między innymi zamarzająca woda, duże kule gradowe, a nawet upały - zbyt wysokie promieniowanie UV negatywnie wpływa na zużycie paneli. Na szczęście w Polsce nie ma zbyt wiele groźnych i gwałtownych zjawisk pogodowych, jednak przez globalne zmiany klimatyczne może się to wkrótce zmienić.
Jak dbać o instalację fotowoltaiczną?
Czyszczenie instalacji fotowoltaicznej na wiosnę to konieczność - po zimie na panelach znajduje się warstwa kurzu, zanieczyszczeń z powietrza oraz wszelkie pośniegowe zabrudzenia i zacieki. Mycie paneli nie jest szczególnie skomplikowane, jednak jeśli tylko mamy taką możliwość warto to zadanie powierzyć profesjonalnej firmie, gdyż panele bardzo łatwo uszkodzić, gdy nie potrafimy się nimi odpowiednio zająć.
Warto wiedzieć, że do mycia paneli nie należy używać silnych detergentów - substancje chemiczne mogą wejść w interakcję z elementami paneli. Do czyszczenia używamy tylko miękkich materiałów - szorstkie gąbki czy szczotki mogą porysować powierzchnię paneli. Nie należy czyścić instalacji w środku dnia, warto poczekać, aż panele ostygną. Mycie rozgrzanych paneli to prosta droga do ich uszkodzenia w wyniku szoku termicznego.
Panele fotowoltaiczne to inwestycja na lata. Jeśli chcemy, by instalacja służyła nam długo i bezawaryjnie należy regularnie sprawdzać stan ogniw, dbać o okablowanie oraz czystość paneli. Tylko spełniając te warunki możemy liczyć, że instalacja będzie pracować wydajnie przez długie lata.