Prawdopodobnie każdy z nas chciałby zmniejszyć wydatki związane z bieżącymi opłatami za rachunki. Dzięki pozyskiwaniu darmowej energii pochodzącej ze słońca jest to możliwe! Do tego celu wykorzystuje się panele słoneczne, które poprzez ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają ekologiczną energię elektryczną.
Poprawnie zamontowana i zoptymalizowana pod względem działania instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne mieszkańców domu jednorodzinnego, firmy, a nawet gospodarstwa rolnego. Jak sprawić, aby fotowoltaika działała w sposób bezawaryjny jak najdłużej? Warto zwrócić szczególną uwagę na montaż modułów. Jak połączyć panele fotowoltaiczne? Odpowiadamy w artykule!
Łączenie paneli fotowoltaicznych - jakie są sposoby?
Panele fotowoltaiczne są niezbędnym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. Bez nich bowiem niemożliwe byłoby wytworzenie energii pochodzącej ze słońca. To, jak będzie wyglądała mikroinstalacja, planujemy na samym początku naszej drogi do korzystania z odnawialnych źródeł energii.
Podczas audytu sprawdzane jest zapotrzebowanie energetyczne przyszłych użytkowników instalacji fotowoltaicznej. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić, jaką moc powinna mieć mikroinstalacja, a co za tym idzie, ile paneli będzie wykorzystanych do jej stworzenia. Kiedy już znamy liczbę wymaganych modułów, możemy przejść do projektowania ich rozmieszczenia. Jakie są sposoby łączenia paneli fotowoltaicznych?
Podstawowymi wariantami, jakie możemy zastosować, są równoległe i szeregowe łączenie paneli fotowoltaicznych. Rodzaj montażu wpływa między innymi na napięcie i natężenie prądu w instalacji fotowoltaicznej. To, który ze sposobów zastosujemy, zależy od kilku czynników. Możemy zaliczyć do nich:
- rodzaj podłączanych modułów,
- ogólną moc instalacji,
- możliwości techniczne, jakie panują w miejscu powstawania instalacji,
- liczba paneli fotowoltaicznych, wchodzących w skład instalacji.
Sposób podłączenia paneli fotowoltaicznych zależy również od innych elementów systemu, np. falownika.
Równoległe łączenie paneli fotowoltaicznych
Jest to sposób na łączenie paneli fotowoltaicznych, które mają różne natężenia prądu. Z takim stanem rzeczy spotykamy się, np. w sytuacji, w której zestawiane ze sobą moduły mają różną wielkość, pochodzą od różnych producentów, a co za tym idzie, mają różne modele lub powiększamy naszą instalację, dodając kolejne moduły. Takie łączenie paneli fotowoltaicznych jest korzystne w sytuacji, w której instalacja może być częściowo zacieniona, gdyż osiągają one wtedy większą moc i wydajność.
Równolegle łączenie paneli fotowoltaicznych stosuje się, przede wszystkim, w instalacjach niskonapięciowych lub systemach niepodłączonych do sieci energetycznych, czyli off-grid. Instalacje fotowoltaiczne o dużej mocy jak, np. farmy fotowoltaiczne, również są połączone równolegle. Taki sposób przyłączania modułów polega na tym, że napięcie znajdujące się w obwodzie jest takie samo, jak w pojedynczym panelu.
Główne zalety, jakimi charakteryzuje się równoległe łączenie paneli fotowoltaicznych to, przede wszystkim, niewielkie ryzyko pojawienia się łuku elektrycznego czy też pożaru instalacji fotowoltaicznej. Ponadto, wymiana paneli w tak połączonej instalacji fotowoltaicznej jest o wiele prostsza.
Szeregowe łączenie paneli fotowoltaicznych
Jest to niezwykle często spotykany sposób łączenia modułów. Każdy kolejny, podłączony panel zwiększa napięcie w szeregu, a prąd w łańcuchu jest podobny do natężenia w pojedynczym panelu. Taki sposób łączenia paneli fotowoltaicznych sprawia, że napięcie w całej instalacji fotowoltaicznej jest większe. Ponadto, możemy odnotować, że straty wartości prądu po jego przetworzeniu przez inwerter są niewielkie.
Takie połączenie nie będzie do końca korzystne, jeżeli zechcemy połączyć w szeregu moduły o różnym napięciu. Gorsze funkcjonowanie jednego panelu sprawi, że spadnie wydajność całej instalacji fotowoltaicznej. Mimo wszystko, przy sprzyjających warunkach szeregowe łączenie paneli fotowoltaicznych umożliwia uzyskanie większej sprawności całego systemu.