Ceny energii elektrycznej wciąż rosną, a w tym roku czekają nas jeszcze dodatkowe opłaty, jak tak zwana opłata mocowa. Ile tak naprawdę kosztuje prąd i co składa się na taką właśnie cenę? Sprawdźmy, jak obliczyć zużycie prądu z licznika i przekonajmy się, ile płacimy za energię.
Ceny prądu
Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, ile płaci za 1 kWh energii elektrycznej. Samodzielne obliczenie zużycia prądu przez dane urządzenie nie jest trudne - musimy znać moc i czas jego pracy. Aby obliczyć zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym musimy odczytać z licznika ilość kWh, a następnie zastosować prosty wzór:
kWh x stawka za energię = koszty zużycia prądu
Robiąc te proste obliczenia możemy też prognozować wysokość naszych rachunków w kolejnych miesiącach.
Jak zmniejszyć rachunki za prąd?
Jedynym sposobem na skuteczne obniżenie wysokości rachunków za prąd jest po prostu ograniczenie zużycia energii. Czasem wystarczy zacząć wyłączać z kontaktu wszystkie urządzenia, których w danej chwili nie używamy czy wyłączać światło za każdym razem, gdy wychodzimy z pomieszczenia (nawet na chwilę!). Kolejnym ważnym punktem jest wyłączanie urządzeń z trybu czuwania - ta niepozorna lampka może zużywać nawet w ciągu godziny do 2 watów prądu! Kolejnym dobrym sposobem na obniżenie rachunków jest wymiana tradycyjnych żarówek na ich energooszczędne odpowiedniki - zużywają nawet do 80% mniej energii.
Jednak najskuteczniejszym sposobem na niskie rachunki za prąd jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Fotowoltaika pozwala czasem nawet na obniżenie rachunków do zera! Wszystko dlatego, że produkcja prądu z energii słonecznej jest w stanie pokryć całe nasze zapotrzebowanie energetyczne. Jest to tak zwany bilans zerowy, czyli sytuacja, w której nasza instalacja pokrywa całe nasze zapotrzebowanie energetyczne. Warto wiedzieć, że ogniwa fotowoltaiczne mogą produkować też nadwyżki energii, które można “magazynować”. Aby sprawdzić, ile zużywamy energii, a ile oddajemy do sieci należy posiadać tak zwany licznik dwukierunkowy - jego montaż jest bezpłatny, wystarczy zgłosić się do operatora.
Ceny za energię elektryczną stale rosną, a wysokie rachunki stają się głównym problemem nie tylko polskich rodzin, ale również przedsiębiorstw. Warto więc zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć zużycie prądu - czasem wystarczy zastosować kilka prostych sposobów, jak wyłączanie światła, gdy wychodzimy z pomieszczenia. Jeśli jednak okaże się to niewystarczające, warto pomyśleć o własnym, ekologicznym źródle energii, jakim są panele fotowoltaiczne. Taka instalacja skutecznie obniża rachunki za energię, czasem nawet do zera!