W ostatnich latach energia pochodząca z Odnawialnych Źródeł Energii bije rekordy popularności. W wielu przypadkach spadzisty dach stanowi naturalną konstrukcję pod panele fotowoltaiczne. Niemniej montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu również jest możliwy i wykorzystuje się do tego celu specjalne stelaże. Przed doborem odpowiedniej formy montażu powinniśmy obliczyć kąt nachylenia dachu. Nie wiesz jak to zrobić? Czytaj dalej!
Czy fotowoltaika może powstać na Twoim dachu?
Panele fotowoltaiczne dają możliwość pozyskiwania zielonej energii pochodzącej ze słońca na własny użytek. Jeżeli chcemy zmaksymalizować produkcję prądu w naszej instalacji, warto zastanowić się nad ich lokalizacja. Miejscem, które umożliwia uzyskanie najlepszej wydajności instalacji fotowoltaicznej, jest dach, ponieważ zwykle jest on dobrze wyeksponowany na promienie słoneczne. Ważne, aby moduły były skierowane pod odpowiednim kątem w stronę źródła energii. Najlepiej instalować fotowoltaikę w stronę południa, wschodu lub zachodu, w zależności od położenia domu.
W Polsce światło słoneczne nie jest tak intensywne, jak w krajach na południu Europy, jednak mimo to fotowoltaika umożliwia produkcję energii, wystarczającą do zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego jej użytkowników. Podczas doboru miejsca, w którym powstanie instalacja, warto eliminować czynniki przeszkadzające nam w odbiorze energii ze słońca. Należy do nich, między innymi, obecność dużych drzew w okolicy fotowoltaiki, które rzucają cień na instalację. Liście mogą spadać na panele, co sprawi, że światło słoneczne nie będzie przez nie poprawnie absorbowane. Właściwe nachylenie paneli słonecznych umożliwia również swobodne zsuwanie się z nich śniegu zimą, dzięki czemu nawet w tę porę roku mogą być wyeksponowane na promienie słoneczne.
Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych
Nieodpowiednie ustawienie systemu jest jednym z najczęstszych problemów napotykanych przez właścicieli instalacji, skarżących się na jej niewystarczającą wydajność. Energia słoneczna wbrew pozorom jest łatwa do pozyskania. Optymalnym kątem nachylenia fotowoltaiki w naszej szerokości geograficznej jest 35 - 45 stopni. Oczywiście możliwy jest montaż instalacji pod mniejszym lub większym kątem, ale wiąże się to z niższą efektywnością paneli słonecznych.
To, jak nasza instalacja fotowoltaiczna będzie ustawiona względem źródła energii, zależy tak naprawdę od położenia domu. Nie jest to kwestia, na którą mamy wpływ, więc zostaje nam zaakceptowanie warunków zewnętrznych. Jeżeli nasz dach niestety nie nadaje się na klasyczną instalację na dachu, możemy wybrać inne rozwiązania, jak np. fotowoltaika na gruncie.
Jak obliczyć kąt nachylenia dachu?
Wiedza o wszelkich wartościach dotyczących naszego budynku jest niezmiernie ważna w procesie przygotowania montażu paneli fotowoltaicznych. Nawet jeżeli nie posiadamy informacji o kącie nachylenia dachu, sami możemy go obliczyć. Wartość możemy podać w procentach oraz w stopniach, 45 stopni jest równe nachyleniu 100%, 35 stopni to 70%.
Sam wzór, chociaż na pierwszy rzut oka wygląda niezrozumiale, to nie jest specjalnie skomplikowany. Na początek łatwiej policzyć jest wartość w procentach, a później znaleźć odpowiednią wartość w tabelach dostępnych w Internecie. Wyznaczamy odcinek o długości 1 metra na ścianie szczytowej i mierzymy jego długość do połaci, czyli miejsca styku dwóch części dachu.
Otrzymaną ilość podstawiamy do wzoru, 100 mnożymy przez tg Ⲁ. Alfa to nasza wartość. Uzyskany wynik to procentowe nachylenie dachu, dzięki któremu wiemy, czy nadaje się on do stworzenia wysokowydajnej instalacji fotowoltaicznej. Miejmy na uwadze, że nasze obliczenia nie będą w 100% dokładne, ale na sam początek, to na pewno wystarczy.
Fotowoltaika na dachu - alternatywy dla klasycznego rozwiązania
Płaskie pokrycia domów bądź te, mające mniejszą wartość nachylenia niż 60% nie są straconą sprawą. Możliwe jest zamontowanie specjalnej konstrukcji, która uniesie panele od podłoża pod odpowiednim kątem, co skutkuje lepszą absorpcją światła słonecznego. Możliwość pobierania energii to inwestycja na lata, która na pewno zapewni nam potrzebny prąd, a dodatkowo wesprze budżet.
Najmniejszy możliwy kąt nachylenia pod panele fotowoltaiczne to 10 stopni, czyli 18%. Pochłanianie energii słonecznej nie będzie największe, ale zawsze da się to zrekompensować liczbą paneli. Każdy dach ma potencjał na instalację systemu, a jeśli występują czynniki, które mogą wpływać na pogorszenie wydajności modułów, warto zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. Dopasowanie do indywidualnych potrzeb to podstawa!