W dzisiejszych czasach coraz więcej osób kupuje panele fotowoltaiczne. Nic dziwnego — taka inwestycja jest niesamowicie przydatna i zwraca się po pewnym czasie. Pozwala także na pozostanie niezależnym i przede wszystkim zabiera masę zmartwień dotyczących ciągle rosnących podwyżek za prąd! Korzystanie z paneli słonecznych pozwala nam czerpać energię ze światła, które nas otacza. Jak je odpowiednio magazynować, abyśmy mogli wykorzystać je w pochmurne, deszczowe dni?
Akumulatory do fotowoltaiki, czyli domowy magazyn energii
Zimą panele słoneczne zazwyczaj nie dają rady podołać zadaniu produkcji takiej ilości prądu, jaka byłaby odpowiednia, aby zasilić nasz dom, firmę czy cały budynek. Całkowicie niezależnym sposobem na magazynowanie energii elektrycznej pozyskanej z paneli słonecznych są właśnie akumulatory. Można oczywiście magazynować prąd poprzez oddanie go do sieci na podstawie specjalnej umowy prosumenckiej.
Niestety ten sposób nie pozwala nam wykorzystać 100% zmagazynowanej energii. Zakład energetyczny pobiera bowiem pewną część, wygenerowanego przez nas prądu. Zatem najlepszym rozwiązaniem będzie magazynowanie energii z fotowoltaiki w akumulatorach.
Powstaje więc pytanie, jaki akumulator do fotowoltaiki wybrać?
Magazynowanie energii elektrycznej w domu
Najczęściej instalację elektryczną podłącza się w systemie on-grid. Oznacza to, że jest ona wpięta do sieci elektrycznej. Można jednak korzystać również z systemu off-grid. Wówczas instalacja fotowoltaiczna jest całkowicie niezależna od sieci energetycznej.
W takim systemie wszelkie nadwyżki magazynowane są w specjalnych akumulatorach. Akumulator do paneli słonecznych pozwala magazynować energię i korzystać z prądu w momencie, kiedy panele nie działają. Wybór odpowiedniego akumulatora odpowiednio dostosowanego do naszych potrzeb jest tutaj kluczowy. Do takich zadań, wytwarzane są specjalne akumulatory ze specjalistycznych technologii, których główną misją jest zapewnić odpowiednią wytrzymałość.
Akumulator do fotowoltaiki
Akumulatory żelowe do magazynowania energii to aktualnie najpopularniejszy sposób na przechowanie nadmiaru wyprodukowanego prądu. Najlepiej w tej roli sprawdzają się nowoczesne akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe. Są bardzo wydajne i bezpieczne oraz gwarantują długi okres użytkowania.
Co więcej, takie rozwiązanie daje również pewną niezależność i pozwala na stworzenie instalacji fotowoltaicznej w miejscu, gdzie nie ma przyłącza do sieci energetycznej. To także świetny sposób na zasilanie w prąd kamperów czy łodzi. Taki magazyn energii do fotowoltaiki pozwala na znacznie dalsze wyprawy bez rezygnacji z udogodnień dzisiejszej technologii.
Magazynowanie energii - akumulator
Panele słoneczne w znacznej mierze najczęściej działają w systemie on - grid. Oznacza to, że cała nasza instalacja jest podłączona do sieci elektroenergetycznej. Druga odmiana - czyli instalacja off - grid, nie pozwala na oddawanie wszelkich nadwyżek, których nie wykorzystamy do własnych, indywidualnych potrzeb. Taka sytuacja wymaga od nas szczególnych rozwiązań, jakimi są właśnie akumulatory.
Najpopularniejszym sposobem na magazynowanie naszej energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej są właśnie akumulatory. Posiadają one określone pojemności oraz parametry, a nadwyżki prądu są odprowadzane z falownika właśnie do akumulatora - nie do sieci. Odpowiednio dobrany akumulator umożliwia nam przechowywanie naszej energii w konkretnych ilościach, oraz wykorzystanie jej w sytuacjach, kiedy prądu potrzebujemy najbardziej.
Zazwyczaj są to pochmurne, jesienne dni, kiedy poprzez deszczową pogodę i brak słońca nasz system fotowoltaiczny nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości prądu z energii słonecznej. W takich wypadkach, poprzez wcześniejsze odłożenie naszego prądu w akumulatorach, posiadamy możliwość pokrycia naszego zapotrzebowania na prąd kiedy najbardziej tego potrzebujemy.
Akumulator do magazynowania energii
Nowoczesne akumulatory litowo — żelazowo — fosforanowe zapewniają przez długi czas użytkowania wydajność oraz bezpieczeństwo — ponieważ są najbardziej funkcjonalnymi akumulatorami pod względem kondycji oraz żywotności w porównaniu do innych, takich jak akumulatory kwasowo — ołowiowe czy też litowo — jonowe.
Akumulatory do fotowoltaiki zamieniają cały skumulowany prąd stały — na prąd przemienny. W celu uzyskania odpowiednich parametrów napięciowo - prądowych, nasze akumulatory łączymy w grupy szeregowo — równoległe, co to ma na celu? Otóż takie rozwiązanie pozwala nam wytwarzać moc o bardzo wysokich parametrach, które potrafią sięgnąć niemal kilkadziesiąt megawatów. Niesamowitym plusem kumulacji naszej energii wytworzonej poprzez naszą instalację w akumulatorach jest to, że możemy wykorzystać 100% powstałej nadwyżki.
Nadwyżka energii - co z nią zrobić?
Niesamowicie ciekawy sposobem na wykorzystanie nadwyżki energii, jest oddawanie jej do sieci elektroenergetycznej. Cały system paneli fotowoltaicznych polega na pozyskiwaniu z promieni słonecznych takiej ilości prądu, która jest dla nas odpowiednia do zasilenia najpotrzebniejszych akcesoriów domowych.
Niekiedy zdarza się, że nasze panele fotowoltaiczne podczas słonecznych, letnich dni produkują znacznie więcej prądu, niż potrzebujemy. W takim wypadku możemy zwracać nasz nadmiar w formie net — meteringu w formie umowy prosumenckiej. Tak więc, co to takiego?
Net - metering - fotowoltaika
Naszą energię, która została wyprodukowana z naszej przydomowej farmy, możemy odłożyć w magazynie energii, którym jest sieć energetyczna. Polega to na tym, że poprzez umowę prosumencką z zakładem energetycznym montujemy odpowiedni licznik dwukierunkowy, a ten z kolei mierzy wszelką ilość oddanej oraz pobranej energii.
Całe nadwyżki automatycznie są oddawane do sieci. Co dalej? Rozliczanie odbywa się w formie bilansowej, czyli całą nasza energie możemy odebrać wtedy, kiedy posiadamy taką potrzebę — przykładowo w pochmurne zimowe dni, kiedy nasz system fotowoltaiczny nie produkuje takiej ilości energii, jak latem czy późną wiosną. Do takiego rozliczania stosuje się specjalistyczne przeliczniki.