Posiadaczom instalacji fotowoltaicznej zależy na jak najdłuższym i bezawaryjnym funkcjonowaniu całego systemu. Z tego powodu wybierają wysokiej jakości panele fotowoltaiczne czy też inwertery najlepszych marek. Takie postępowanie jest słuszne, o ile zadba się o odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych. Jednym z zagrożeń, związanym z nieprawidłowym zainstalowaniem modułów słonecznych jest pętla indukcyjna. Czym jest to zjawisko i jak chronić swoją mikroinstalację się przed jego wystąpieniem? Odpowiadamy w artykule!
Fotowoltaika a pętla indukcyjna - co to za zjawisko?
Panele fotowoltaiczne cieszą się olbrzymią popularnością na całym świecie. Nic w tym dziwnego - ich zastosowanie jest bowiem doskonałym sposobem na wykorzystanie odnawialnego źródła energii, jakim są promienie słoneczne. W dobie realnego zagrożenia katastrofa klimatyczną coraz większa liczba osób zastanawia się, jak może przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Jednym z takich sposobów jest właśnie zmiana konwencjonalnych źródeł energii na te, zielone.
Niestety zdarza się również, że osoby kompletnie nieznające się na branży fotowoltaicznej, wypowiadają się na temat wykorzystania paneli słonecznych w naszych domach, firmach czy gospodarstwach rolnych. Laicy straszą potencjalnym niebezpieczeństwem, jakie stanowi montaż paneli na dachu czy gruncie, nie mając pojęcia o sposobie funkcjonowania mikroinstalacji fotowoltaicznej. Prawda jest jednak zgoła inna. Wybierając sprawdzone panele fotowoltaiczne oraz inne elementy, wchodzące w skład systemu do produkcji prądu ze słońca, oraz wybierając doświadczoną firmę montażową, nie musimy obawiać się złego funkcjonowania instalacji.
Dobrze zamontowana mikroinstalacja fotowoltaiczna potrafi funkcjonować w sposób bezawaryjny przez nawet kilkadziesiąt lat. Należy jednak zadbać o to, aby montażem zajęli się profesjonaliści znający się na rzeczy. Jeżeli powierzymy to zadanie osobom nieznającym się na rzeczy, istnieje ryzyko tego, że spotkamy się ze zjawiskiem, jakim jest pętla indukcyjna. Na czym ona polega?
Pętla indukcyjna w fotowoltaice to zjawisko związane z przepływem prądu w obwodach zamkniętych. W przypadku instalacji fotowoltaicznej pętla indukcyjna może powstać, kiedy przewody nie są położone w odpowiedni sposób.
Czy pętla indukcyjna w fotowoltaice jest niebezpieczna?
Poprawny montaż paneli fotowoltaicznych powinien całkowicie wykluczać powstawanie pętli indukcyjnej. Nieprawidłowości w przepływie prądu mogą prowadzić bowiem do szkodliwych sytuacji, w których wystąpi różnica potencjału pomiędzy dwoma przewodami (np. w przypadku wyładowania atmosferycznego, znajdującego się w pobliskiej okolicy). Może to skutkować przepływem ładunków elektrycznych pomiędzy przewodami.
Taka sytuacja stwarza realne zagrożenie zarówno w przypadku funkcjonowania instalacji PV, jak i urządzeń znajdujących się w budynku. Doświadczony monter instalacji fotowoltaicznej nie dopuści do tego, aby w naszej instalacji fotowoltaicznej powstała pętla indukcyjna.
Pętla indukcyjna a panele fotowoltaiczne - jak jej uniknąć?
Doświadczona ekipa instalacyjna z pewnością będzie wiedziała, w jaki sposób zamontować panele fotowoltaiczne, aby uniknąć pętli indukcyjnej. W naszym artykule pokrótce opiszemy co zrobić, żeby ułożyć okablowanie potrzebne do poprawnego funkcjonowania mikroinstalacji.
Podstawą zabezpieczenia się przed uderzeniem pioruna w okolicy instalacji fotowoltaicznej jest zabezpieczenie odgromowe. Dzięki niemu możliwe jest uziemienie nadmiaru energii elektrycznej, która powstaje podczas wyładowania atmosferycznego. Kolejnym krokiem jest montaż specjalnych ograniczników przepięć. Urządzenia te mają za zadanie odcięcie obwodu podczas wyładowania, a co za tym idzie, zmniejszają ryzyko uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej.
W celu uniknięcia powstania pętli indukcyjnej należy zadbać o prawidłowe ułożenie okablowania, łączącego moduły fotowoltaiczne. Decydując się na skorzystanie z usług ekipy montażowej, warto zwrócić uwagę, czy stosuje się ona do schematu, który uniemożliwia powstanie pętli. Polega on na tym, że kable +/- wykorzystywane, do połączenia paneli w instalacji fotowoltaicznej, znajdują się niedaleko siebie i są poprowadzone wzdłuż modułu, uniemożliwiając tworzenie pętli indukcyjnej.