Dofinansowanie fotowoltaiki umożliwia zmniejszenie kosztów związanych z zakupem oraz montażem paneli słonecznych. Wsparcie finansowe pokrywające częściowo rozwiązania wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii nie dotyczy tylko osób prywatnych i firm. Na taką pomoc mogą liczyć również rolnicy, którzy coraz chętniej sięgają po to rozwiązania.
Specjalnie dla nich powstał program Agroenergia. Umożliwia on pozyskanie dodatkowych pieniędzy na wdrożenie ekologicznych rozwiązań. Takie inwestycje dają szansę na zmniejszenie wydatków na energię elektryczną w gospodarstwach rolnych. Kto może skorzystać z dotacji i jakie są warunki programu? Odpowiadamy w artykule!
Program Agroenergia - na czym polega dofinansowanie?
Panele słoneczne umożliwiają pozyskiwanie darmowej energii słonecznej, którą możemy, między innymi, wykorzystać na własny użytek w domu, firmie czy gospodarstwie rolnym. Agroenergia daje szansę na pozyskanie dodatkowych środków na zakup i montaż fotowoltaiki oraz innych systemów opierających swoje działanie na Odnawialnych Źródłach Energii. Program zachęca osoby pracujące w sektorze rolniczym do proekologicznych przedsięwzięć.
Agroenergia dla rolników składa się z dwóch części. Pierwsza z nich dotyczy osób ubiegających się o dotacje na mikroinstalacje fotowoltaiczne i wiatrowe, pompy ciepła oraz magazyny energii, umożliwiające gromadzenie wytworzonego prądu. Drugi segment programu opiera się na dofinansowania biogazowania (łącznie z instalacją, służącą do produkcji biogazu rolniczego) oraz elektrowni wodnych, których moc nie przekracza 500 kW (wraz z urządzeniami do magazynowania energii).
Fotowoltaika - dofinansowanie. Kto może skorzystać z Agroenergii?
Uczestnikiem projektu może zostać zarówno właściciel czy użytkownik wieczysty, jak i dzierżawca nieruchomości. Beneficjent powinien prowadzić działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych. Powierzchnia użytków musi być nie mniejsza niż 1 ha, ale nie powinna również przekraczać 300 ha. Taka osoba powinna prowadzić osobiście gospodarstwo przez co najmniej rok, zanim zdecyduje się na złożenie wniosku o dotację.
Dofinansowanie mikroinstalacji z programu Agroenergia - ile środków możemy uzyskać?
Osoby zainteresowane stworzeniem własnej mikroinstalacji, opierającej się na pozyskiwaniu energii ze słońca na własny użytek, muszą liczyć się z tym, że koszt inwestycji będzie oscylował w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mimo że jest to dość duża kwota, zdecydowanie się na Odnawialne Źródła Energii jest bardzo korzystną decyzją, z punktu widzenia zwrotu inwestycji. Tak naprawdę, koszty, jakie musimy ponieść w związku z instalacją, są uzależnione od zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa oraz warunków, jakie w nim panują.
Program Agroenergia umożliwia uzyskanie dodatkowych środków finansowych sięgających nawet 20% ceny całej inwestycji. W przypadku instalacji, których moc wynosić od 10 do 30 kW możemy uzyskać dopłatę wynoszącą do 20% kosztu stworzenia mikroinstalacji, jednak nie więcej niż 15 tys. zł. Osoba inwestująca w fotowoltaikę o większej mocy, od 30 do 50 kW, może spodziewać się uzyskania dotacji, której wysokość będzie stanowiła do 13% kosztów z nią związanych, jednak nie więcej niż 25 tys. zł.
Agroenergia dla rolników - kiedy złożyć wniosek?
Jak możemy przeczytać na stronie poświęconej Agroenergii, program ma charakter ciągły. Osoby działające w sektorze rolniczym wciąż mają czas na zgłoszenie swojego udziału. Informacje o aktualnych naborach wniosków są na bieżąco aktualizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program Agroenergia będzie realizowany aż do 2027 roku, jednak podpisywanie umów ma trwać do 31.12.2025 roku lub do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel.
Zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z dofinansowania, warto dokładnie zapoznać się z warunkami programu. Nie możemy wdrożyć realizacji inwestycji przed złożeniem wniosku, niemniej pieniądze otrzymamy już po jej zakończeniu. Elementy mikroinstalacji nie mogą być używane, a ich data produkcji ma nie przekraczać 2 lat, w stosunku do daty montażu. Dotacje nie obejmują modernizacji czy też rozbudowy istniejących instalacji. Fundusze pochodzące z programu Agroenergia nie mogą łączyć się z dofinansowaniem Mój Prąd oraz Czyste Powietrze.