Dachówka fotowoltaiczna to obecnie innowacyjny pomysł zastępujący standardowe pokrycia dachowe. Fotowoltaika daje możliwość niezależności energetycznej, która z kolei przekłada się na zmniejszenie rachunków za energię. Dodatkowym atutem jaki niesie za sobą są wartości ekologiczne.
Budownictwo przyszłości - dachówka fotowoltaiczna
Dachówka fotowoltaiczna to ostateczna powierzchnia dachu chroniącą obiekt przed czynnikami atmosferycznymi. Zbudowana jest z ogniw fotowoltaicznych, a więc w momencie gdy na panele pada światło słoneczne wytwarzane jest pole energetyczne, które zapewnia darmową energię do wykorzystania.
Do jej zadań należy przetwarzanie światła słonecznego w prąd elektryczny. Inwestycja w fotowoltaikę pozwoli w przyszłości na oszczędzanie znacznych ilości pieniędzy na energii elektrycznej. Jednak jak w rzeczywistości wygląda korzystanie z dachówki fotowoltaicznej? Żywotność instalacji zależy przede wszystkim od producenta. W wielu przypadkach system oceniany jest na minimum 20 lat jest to jednak gwarancja na wytwarzanie energii. Odporność na warunki atmosferyczne to gwarancja, aż na 30 lat.
BIPV przyszłość wytwarzania energii słonecznej
Obecnie niewielu producentów oferuje płytki solarne, które zastępują standardowe pokrycia dachowe. Dachówki solarne są niestety znacznie droższe niż istniejące systemy solarne. Jednak ich wygląd pozwala na idealnie wkomponowanie go w konstrukcję oraz estetykę budynku. Montaż dachówki fotowoltaicznej należy rozważyć, gdy tworzysz budynek od podstaw.
Designerskie rozwiązanie fotowoltaiczne doskonale sprawdzi się na każdym dachu. BIPV to najnowsza technologia zastępująca tradycyjną dachówkę. Fotowoltanika zintegrowana z budynkiem mogą zastąpić nie tylko dachówki, ale też niektóre elementy elewacji. Doskonale sprawdza się w wielu miejscach.
Panele fotowoltaiczne jako indywidualne pokrycie dachowe
Zaskakującym faktem jest to. że panele fotowoltaiczne mogą całościowo stanowić pokrycie dachu. Wyjście takie doskonale sprawdza się w przypadku, gdy istnieje duże zapotrzebowanie na energię, a kształt dachu daje możliwości zamontowania paneli na całej powierzchni. Warto zaznaczyć, że koszty dachówki fotowoltaicznej są bardzo wysokie.
Wady i zalety dachówki fotowoltaicznej
Kwestia dachówki fotowoltaicznej jest kwestią indywidualną, jednak jej estetyka wizualna jest znacznie korzystniejsza niż inne rozwiązania PV. Dachówka fotowoltaiczna daje możliwość personalizacji, a mianowicie doboru pod względem koloru i tekstury. Warto wspomnieć, że metr kwadratowy systemu fotowoltaicznego jest znacznie lżejszy od zwykłej dachówki.
W wielu przypadkach dachówka fotowoltaiczna wykazuje większą wytrzymałość na czynniki mechaniczne. Niestety fotowoltaika połączona z dachem może być droższa nawet o 300%, co należy do podstawowych wad tego rozwiązania. Kolejną wadą jest niestety jej mniejsza wydajność. Dachówka fotowoltaiczna cechuje się o połowę mniejszą wydajnością niż zwykłe panele fotowoltaiczne. W Polsce rynek firm montujących dachówki fotowoltaiczne jest znikomy, dlatego też znalezienie odpowiedniej ekipy monterskiej jest niezwykle trudne, a dodatkowo kosztowne. Koszty są cechą, która negatywnie wpływa na zakup dachówki fotowoltaicznej.
Obecnie w Polsce istnieje zbyt mało firm oferujących tego typu usługi. Dodatkowo zbyt wysokie koszty w wielu przypadkach decydują o nie skorzystaniu z oferty dachówki fotowoltaicznej. Jednak jest to rozwiązanie przyszłościowe, które w wielu przypadkach skutkowałoby obniżonymi kosztami życia i zwiększeniu autonomii każdej rodziny.