Panele fotowoltaiczne w obecnych czasach coraz bardziej zyskują na popularności, dzięki ich praktycznemu zastosowaniu. Powszechne są nie tylko farmy fotowoltaiczne, ale też pojedyncze panele słoneczne w domach rodzinnych, które mogą zasilać wszystkie urządzenia elektryczne, sprzęt AGD, a nawet ogrzewanie elektryczne! Fotowoltaika jest niesamowicie opłacalną inwestycją, która dobrze rozplanowana może się zwrócić w bardzo krótkim czasie. Producenci gwarantują długą żywotność, ale aby tak było, należy odpowiednio zadbać o naszą instalację. Jak to robić i jak czyścić nasze panele fotowoltaiczne?
PV - czyszczenie
Panele fotowoltaiczne w zależności od indywidualnych potrzeb klienta umieszczane są w różnych miejscach. Najczęściej jest to po prostu dach domu lub innego budynku, ewentualnie wolna przestrzeń wokół nich. Wcześniej wspomniane farmy fotowoltaiczne powstają na gruncie. Nie trzeba być jednak posiadaczem wielkopowierzchniowej instalacji fotowoltaicznej, aby stworzyć ją na ziemi. Przydomowe mikroinstalacje równie często powstają właśnie w naszych ogrodach. Jeżeli Twoja instalacja jest usytuowana w bezpiecznym, łatwo dostępnym miejscu, jak najbardziej możesz zadbać o jej samodzielne i regularne oczyszczanie. Co w przypadku, gdy znajduje się ona na dachu?
Jeżeli Twoja instalacja jest usytuowana w ciężko dostępnym miejscu, takim jak dach budynku, przed przystąpieniem do sprzątania warto najpierw odpowiednio się zabezpieczyć oraz zapoznać się ze wszystkimi zasadami BHP, które obowiązują przy różnych pracach na wysokościach. Wykonywanie takich czynności wymaga wiele wprawy oraz doświadczenia - w innym wypadku mogą okazać się zbędną brawurą. Dla własnego bezpieczeństwa warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej ekipy zajmującej się oczyszczaniem paneli fotowoltaicznych - zmniejszy to ryzyko wypadku oraz uszkodzenia panelu fotowoltaicznego.
Jak często myć panele fotowoltaiczne
Prawidłowe funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Jednym ze sposobów uzyskania maksymalnej wydajności paneli słonecznych jest zadbanie o to, aby były one czyste i wolne od kurzu. Niejednokrotnie na modułach wchodzących w skład przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej znajdują się różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak: mech, ptasie odchody, pył niosący się z pól, drobne cząsteczki pochodzące ze spalin lub piasek. Gruba warstwa takich zanieczyszczeń może znacząco wpłynąć na wydajność paneli.
Najbardziej uporczywe, ciężkie do zmycia zanieczyszczenia znajdujące się na panelach fotowoltaicznych powstają w okresie zimowym. Podczas tej pory roku, naszym największym wrogiem jest śnieg. Pokrywa z białego puchu, zalegająca na modułach uniemożliwia produkcję energii pochodzącej ze Słońca. Istnieje jednak jeszcze jeden problem związany ze śniegiem. Wraz z jego topnieniem, pojawiają się nowe zabrudzenia, które gromadzą się najczęściej w dolnej części modułów. Wiosna jest więc odpowiednią porą roku, aby zabrać się za mycie naszych paneli fotowoltaicznych. Warto to robić co roku, gdyż stan paneli jest niezwykle ważny do utrzymania ich wysokiej wydajności. Zanim przystąpimy do sprzątania, należy pamiętać o kilku złotych zasadach.
Jak myć panele fotowoltaiczne na dachu?
Podczas prac na wysokościach najważniejszą rzeczą jest zastosowanie wszelkich środków ostrożności. Nie chcemy bowiem, aby tak prozaiczna czynność, jak wiosenne porządki - zakończyła się nieszczęśliwym wypadkiem, stwarzającym zagrożenie dla naszego życia lub zdrowia. Jeżeli chcesz samodzielnie podjąć się mycia modułów fotowoltaicznych, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu w postaci szelek bezpieczeństwa, do których można zamocować specjalne liny. Z pewnością dobrym pomysłem będzie wykorzystanie kasku. Innym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usług specjalnej ekipy, zajmującej się czyszczeniem paneli.
Najważniejszą zasadą podczas dbania o instalację fotowoltaiczną jest wystrzeganie się mycia paneli, kiedy są nagrzane. Nie tylko jest to niebezpieczne dla naszych modułów, ale również dla nas, gdyż w bardzo słoneczne i upalne dni zwiększa się ryzyko doznania szoku termicznego. Czyszczenie należy przeprowadzać późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Nigdy nie czyścimy paneli fotowoltaicznych, kiedy są gorące! Zdarza się, że nie zawsze istnieje konieczność mycia paneli słonecznych. W wielu przypadkach okazuje się, że natura skutecznie radzi sobie z czyszczeniem naszej instalacji fotowoltaicznej. Przed deszczem niebo jest zasnute chmurami, więc panele nie są mocno nagrzane, a opady równomiernie spływają po powierzchni modułów.
Sprawna instalacja - jak myć panele fotowoltaiczne?
Jak już wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno przebiegać w ściśle określonych warunkach pogodowych. Z tego też względu wiosna jest dobrym czasem na przystąpienie do odświeżania naszej instalacji po zimie. Przed rozpoczęciem czyszczenia warto upewnić się, czy panele nie są gorące. Mycie nagrzanego panelu z dużym prawdopodobieństwem spowoduje jego zniszczenie. Powierzchnia modułu jest bardzo wytrzymała na trudne warunki atmosferyczne, jednak w łatwy sposób może zostać zarysowana podczas próby usunięcia z panelu zanieczyszczeń za pomocą nieodpowiednich narzędzi.
Podczas oczyszczania elementów naszej instalacji fotowoltaicznej należy zadbać o to, aby nie używać do tego celu przyrządów, mogących uszkodzić powierzchnię panelu. Nie zaleca się szorowania modułów za pomocą szczotek z twardym włosiem lub szorstkich gąbek! Może to spowodować zarysowaniem naszych paneli. Użycie do tego celu detergentów jest również niewskazane, gdyż mogą one wejść w niepożądaną reakcję z materiałami, z jakich wykonane zostały panele. Jeżeli chcesz użyć środków chemicznych do czyszczenia swojej instalacji fotowoltaicznej, postaw na odpowiednio przystosowane środki czystości przeznaczone specjalnie do paneli słonecznych, aby utrzymać je w idealnej czystości.
Myjka do paneli fotowoltaicznych - czy warto ją kupić?
Inwestując w instalację fotowoltaiczną, nastawiamy się na osiągnięcie jak największych zysków z nią związanych. Ponadto liczymy na długie i bezawaryjne użytkowanie naszej przydomowej elektrowni. Z tego względu warto unikać czynników mogących uszkodzić nasze moduły. Jednym z nich jest nieodpowiednie czyszczenie paneli. Myjka ciśnieniowa jest niezwykle popularnym urządzeniem, które doskonale radzi sobie z różnymi rodzajami zabrudzeń. Nie sprawdzi się jednak podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych, gdyż woda pod wysokim ciśnieniem może uszkodzić ich strukturę oraz rozszczelnić je.
Stosowanie wody z kranu również nie jest wskazane. Znajdująca się w naszych domach kranówka często jest bardzo twarda, a co za tym idzie, użycie jej do czyszczenia paneli fotowoltaicznych wiąże się z powstawaniem kamiennego osadu. Jeśli chcesz wyczyścić moduły, użyj przefiltrowanej wody. Jeśli nie masz do niej dostępu, możesz wykorzystać deszczówkę, zebraną do odpowiednich pojemników podczas opadów deszczu. Do dbania o czystość paneli fotowoltaicznych możesz wykorzystać również wodę destylowaną, którą zakupisz w supermarkecie lub na stacji benzynowej.
Czym myć panele słoneczne?
W jaki sposób czyścić panele fotowoltaiczne, aby nie uszkodzić ich powierzchni? Do usunięcia kurzu, piachu i mchu, który osadził się na konstrukcji po zimie, możesz użyć szczotki z bardzo miękkim włosiem. Rekomendujemy jednak pominięcie tego kroku, jeśli nie jest on konieczny. Nylonowa gąbka będzie najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ wykorzystanie jej zmniejsza prawdopodobieństwo powstania zarysowań. Nie wykorzystuj zwykłej chemii domowej - wybierz specjalistyczne produkty przeznaczone do czyszczenia PV.
Użycie odpowiednich detergentów jest niezwykle ważne podczas odświeżania modułów po zimie, ponieważ zastosowanie nieodpowiednich substancji może spowodować zniszczenie paneli. Produkty do mycia fotowoltaiki najlepiej sprawdzą się w towarzystwie wody destylowanej lub deszczówki. Użycie detergentów nie jest obowiązkowe, jeżeli zabrudzenia nie są uporczywe. Możesz wykorzystać również naturalne, domowe sposoby. Do tego celu sporządź mieszaninę, złożoną z płynu do mycia szyb oraz octu winnego.