Branża fotowoltaiczna święci triumfy na rynku, dlatego stała się bardzo atrakcyjna dla przedsiębiorców. Niektóre firmy stawiają nawet na bardzo diametralną reorganizację lub zupełnie zmieniają profil swojej działalności. To coraz częściej spotykany scenariusz w naszym kraju i nie ma w tym nic dziwnego - instalacje fotowoltaiczne to przyszłość energetyki, a wysokie dofinansowania sprawiają, że własne panele stały się osiągalne dla większości z nas.
Konsolidacje na rynku fotowoltaiki
Ogromna popularność fotowoltaiki w Polsce powoduje, że firmy zajmujące się instalacjami wyrastają jak grzyby po deszczu. Coraz częściej zdarza się też, że spółki, które dotąd działały w zupełnie innym sektorze, rozpoczynają działalność związaną z PV. Można też bez problemu znaleźć przykłady totalnego przebranżowienia osób, które teraz sprzedają i montują panele fotowoltaiczne.
Specjaliści prognozują, że w ciągu najbliższych kilku lat można spodziewać się konsolidacji kilku największych producentów paneli fotowoltaicznych - czas pokaże, czy będą to fuzje, czy jednak przejęcia przez większych rynkowych graczy. Takie scenariusze od kilku lat mają miejsce w Chinach, gdzie udział fotowoltaiki w rynku wynosi około 80%.
Dzięki konsolidacji największych firm z branży fotowoltaicznej możemy spodziewać się jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju tego sektora oraz większych korzyści zarówno energetycznych, ekonomicznych jak i środowiskowych. Takie fuzje są też bardzo korzystne dla samych producentów paneli słonecznych - mała polska firma ma niewielkie szanse, by konkurować na szeroką skalę z gigantami z Chin.
Fotowoltaika - jakie korzyści mogą przynieść fuzje firm?
Konsolidacji na rynku fotowoltaicznym będą sprzyjać zmiany wprowadzane w programie Mój Prąd - będą one faworyzować większe firmy, których oferta jest szersza i zawiera między innymi opcje montażu dodatkowych urządzeń, które mają za zadanie zwiększyć autokonsumpcję energii użytkowników. Dzięki temu prosumenci będą mieli większy wybór w doborze odpowiedniej dla siebie instalacji fotowoltaicznej.
Nowe szanse na rozwój dla firm PV
Przedsiębiorstwa zajmujące się fotowoltaiką coraz częściej muszą szukać nowych sposobów na rozwój swojej działalności - przykładem takich działań może być crowdfunding, czyli pozyskiwanie funduszy od prywatnych inwestorów. Innym ciekawym rozwiązaniem jest tak zwany rynek NewConnect, zorganizowany i prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. NewConnect finansuje dynamiczne przedsiębiorstwa, które potrzebują zewnętrznego wsparcia, by móc dalej się rozwijać. Kwoty dofinansowań sięgają od kilkuset tysięcy do nawet kilkudziesięciu milionów złotych. To ogromna szansa dla niewielkich firm, które mają ambicje, by podbić polski rynek.