Zimą wielu świeżo upieczonych właścicieli instalacji fotowoltaicznych zadaje sobie pytanie, co dzieje się z panelami w tym okresie? O ile ostatnie zimy nie były zbyt srogie i śnieżne, to jednak w niektórych regionach Polski pojawił się biały puch. 

Wielu właścicieli gospodarstw z panelami słonecznymi obawia się, że z uwagi na niskie temperatury oraz równie niski stopień nasłonecznienia instalacja może nie działać. Zatem co się dzieje z panelami słonecznymi zimą? Czy faktycznie tracą wówczas na wydajności? Sprawdźmy!

Jaką wydajność ma fotowoltaika zimą?

Instalacja fotowoltaiczna jest systemem całorocznym, a to oznacza, że działa zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Niemniej jednak nie podlega wątpliwości, że jej wydajność zależna jest od stopnia nasłonecznienia. Dlatego też cechuje się inną wydajnością latem i inną zimą. 

Należy jednak podkreślić, że niskie temperatury nie wpływają na panele negatywnie. Co ciekawe, wręcz przeciwnie! Nie zmniejszają w żaden sposób uzysków z instalacji, ale wręcz podnoszą skuteczność działania samych paneli słonecznych!

Funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznych zimą

Wiemy jednak, że panele słoneczne produkują prąd tylko wtedy, gdy docierają do nich promienie słoneczne. Dlatego też ich wydajność jest największa w okresie letnim, kiedy dzień jest dłuższy a niebo częściej bezchmurne. Zimą nie tylko znajdziemy słońce częściej za chmurami, ale także mamy znacznie krótszy dzień, a co za tym idzie mniej promieni słonecznych w ciągu doby.

Jednak znacznej poprawie ulega ich produktywność, ponieważ niskie temperatury sprawiają, że moduły działają lepiej, zwiększając napięcie i moc. Zatem wraz ze spadkiem słupka rtęci w termometrach, rośnie produktywność paneli. Nawet w pochmurne dni elektrownia będzie działać.

Sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie

Panele słoneczne działają o wiele lepiej w dni, które należą do chłodniejszych. Dzieje się tak, ponieważ wysokie temperatury sprawiają, że zwiększają się drgania wewnątrz ogniw fotowoltaicznych, które powodują zaburzenia przepływu elektronów. 

W efekcie dochodzi do obniżenia efektywności takiego modułu. Im temperatura jest niższa, tym mniejsze są drgania sieci i zmniejsza się również ruch elektronów, który staje się bardziej uporządkowany. W efekcie sprzyja to produktywności modułów, co sprawia, że w niskich temperaturach panele produkują więcej prądu niż w upalne dni.

Panele fotowoltaiczne zimą - jak dbać?

Podczas montażu paneli fotowoltaicznych warto pamiętać, aby zachować odpowiedni kąt 35°. Takie rozwiązanie zapewni nam, że warstwa śniegu, która uzbiera się podczas zimowych dni, bez problemu pod wpływem grawitacji osunie się z ich powierzchni na ziemię.

Śnieg niestety może skutecznie zablokować docieranie promieni słonecznych do paneli. W konsekwencji może spowodować to, że instalacja nie będzie produkowała energii. Jeśli jednak odpowiednio dobrze dobierzemy i skonstruujemy cały montaż wspierający naszą instalacje, problem ten nie będzie występował.